لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۰

پرزیدنت اوباما: رهبران گروه ۲۰ باید رشد اقتصادی را پیش ببرند


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، می گوید او در اجلاس رهبران کشورهای غنی و ملت های عمده در حال رشد در کانادا، برای پیشبرد رشد و تقویت اقتصاد جهانی تلاش خواهد کرد.

آقای اوباما روز جمعه پیش از آنکه برای شرکت در دو کنفرانس عمده رهسپار تورونتو شود، در کاخ سفید گفت بحران مالی اخیر ثابت می کند که اقتصادهای جهانی ارتباطی تنگاتنک با یکدیگر دارند، ملت ها باید تلاش هایشان را هماهنگ کنند و اصلاحات مالی را که به بهبود اقتصاد جهانی کمک خواهد کرد، عملی سازند.

بسیاری از رهبران جهان روز پنجشنبه ورود به تورونتو را برای شرکت در نشست های گروه ۸ و گروه ۲۰ آغاز کردند. این کنفرانس ها به عنوان مجامع اصلی برای همکاری اقتصادی در میان کشورهای عمده صنعتی و در حال رشد عمل می کند.

مقامات می گویند رهبران گروه ۸ که روز جمعه در «موسکوکا» در شمال تورونتو ملاقات می کنند، درباره نگرانی های امنیتی بحث خواهند کرد، اما یک تمرکز عمده گفت و گوها بر راه های تضمین رشد اقتصادی با دوام، در همین حال مبارزه با افزایش کسری بودجه خواهد بود.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، در مقاله ای در روزنامه گلوب اند میل اظهار عقیده می کند که جلسات رهبران باید از گفت و گو فراتر برود و در ارجحیت های اساسی مانند اقتصاد جهانی پیشرفت کند.

جلسات روز جمعه گروه ۸ همچنین شامل دیداری با رهبران اصلی کشورهای آفریقا و بحث درباره توسعه و مسائل مربوط به بهداشت مادران و کودکان ممترکز خواهد بود.

انتظار می رود در اجلاس گروه ۸ درباره مسائل پیرامون صلح و امنیت با تمرکز بر ایران، کره شمالی، افغانستان، پاکستان و روند صلح خاورمیانه بحث شود.

در این میان مقامات کانادا دست کم سه نفر را در ارتباط با تهدید به خشونت در روزهای اخیر دستگیر کرده اند.

کانادا نزدیک به یک میلیارد دلار برای تقویت امنیت خرج کرده است. در خیابان های تورونتو شمار بزرگی از نیروها دیده می شوند و بسیاری از آنها به جلیقه های ضد گلوله، کلاه خود و ماسک های گاز مجهز هستند.

XS
SM
MD
LG