لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۰

هارپر: قوانین امنیتی کانادا سخت تر می شود


نخست وزیر کانادا قول داده است بر اختیارات و قدرت نیروهای امنیتی برای شناسائی و بازداشت مظنونان به اقدام های تروریستی افزوده شود و می گوید کانادا مرعوب نخواهد شد.

به گزارش رویترز، یک روز پس از آن که یک تازه مسلمان در حمله ای به محل بنای یادبود جنگ در اوتاوا پایتخت کانادا سربازی را کشت، استیفن هارپر روز پنحشنبه در مجلس عوام، در فاصله نزدیک محلی که تیراندازی در آن صورت گرفت، به قانونگذاران گفت در واگذاری اختیارات بیشتر به نیروهای امنیتی برای مقابله با تهدید تندروها شتاب خواهد شد.

استیفن هارپر هدف حملات را « ایجاد ترس و و حشت در کشور» نامید و گفت «کانادائی ها مرعوب نخواهند شد. ما هوشیار و مراقب خواهیم بود، اما وحشت نخواهیم کرد.»

حملات روز چهارشنبه در اوتاوا، و پیشتر در مونترال، در حالی روی داد که دولت کانادا برای تقویت سازمان اطلاعات و امنیت کشور آماده می شود.

هفته پیش، وزیر ایمنی عمومی کانادا گفت قانون جدید به سازمان اجازه خواهد داد تروریست های بالقوه را هنگام مسافرت به خارج ردیابی کند و در باره آنها به تحقیق بپردازد.

روز پنجشنبه ، در رویدادی که نشان می داد سطح تنش در اوتاوا همچنان بالا است، پلیس مردی را در چند قدمی محلی که هارپر و همسرش برای ادای احترام به سرباز ۲۴ ساله ای که روز چهارشنبه کشته شد تاج گلی قرار می داند، دستگیر کرد. پلیس گفت او به دلیل « اختلال در صحنه جرم و عبور از نوار امنیتی» دستگیر شد.

پیشتر در روز پنجشنبه، اعلام شد دولت کانادا تصمیم گرفته است وضع بحال عادی باز گردد. به گزارش رویترز، کارمندان پارلمان در میان تدابیر امنیتی شدید بازگشت به مجتمع را آغاز کردند.

رئیس مجلس در بیانیه ای گفت این تصمیم «پیام روشنی از قاطعیت کانادا به حفظ شیوه آزاد و دمکراتیک زندگی خود می فرستد.»

پرچم ها در ساختمان مرکزی پارلمان نیمه افراشته است. اعضای پارلمان گفتند آنها برای ادای احترام به سربازی که هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد در محل بنای یادبود جنگ جمع می شوند.

یک افسر پلیس سوار کانادا روز پنجشنبه گفت در حوادث روز چهارشنبه فقط یک مرد مسلح شرکت داشت، و افزود در سردرگمی بامداد چهارشنبه، شاهدان حوادث را از زاویه های گوناگون می دیدند، و چنین بنظر می رسید تیرانداز دومی هم درگیر بوده است. اما ویدیوها و مصاحبه های دیگر نشان داد چنین نبود.

XS
SM
MD
LG