لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۹

هارپر: کانادا مرعوب تروریست ها نمی شود


نخست وزیر کانادا پس از حمله مرگبار یک مرد مسلح به یک سرباز کانادایی در اتاوا و سپس حمله او به پارلمان کانادا گفت کشورش هرگز مرعوب تروریست ها نمی شود.

این مرد مسلح در اثر شلیک گلوله کشته شد.

استیفان هارپر، نخست وزیر کانادا در نطقی تلویزیونی روز چهارشنبه گفت این حمله و رویداد دیگری که این هفته پیش آمد و به مرگ یک سرباز منجر شد، یادآوری های تلخ به این کشور است که کانادا از تروریسم در امان نیست.

او ساعاتی پس از آن سخنرانی کرد که دست کم یک مرد مسلح روز چهارشنبه یک سرباز محافظ در محل بنای یاد بود جنگ در اتاوا را کشت و در پی آن صدای شلیک ده ها گلوله در ساختمان های پارلمان کانادا شنیده شد. پلیس می گوید یک مهاجم در ساختمان اصلی پارلمان هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد.

درباره مایکل زهاف بیبیو، مهاجم ۳۲ ساله که سابقه محکومیت داشته، اطلاعات چندانی در دست نیست.

به گفته حاضران در صحنه تیراندازی، بسیاری از داخل مجموعه با استفاده از داربست های فلزی که برای نوسازی ساختمان نصب شده بودند فرار کردند، عده ای نیز داخل اتاق ها پنهان شدند و درها را با استفاده از صندلی مسدود کردند تا اینکه نیروهای ویژه پلیس عملیات خود را آغاز کردند.

وزیر دادگستری کانادا و دیگر مقامات کانادایی از کوین ویکرز، مامور ۵۸ ساله پارلمان که به مهاجم بیرون اتاق کمیته های پارلمانی قانونگذاران شلیک کرد، تمجیدکردند.

او با یک سابقه طولانی خدمت در پارلمان کانادا، یک نقش تشریفاتی دارد که شامل حمل عصایی سلطنتی در پارلمان، پوشیدن لباس بلند سبز رنگ و دستکش های سفید و یک کلاه سلطنتی دراز می شود.

به نظر رسید وزیر امورخارجه کانادا در تماسی تلفنی با جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا حمله روز چهارشنبه را با مشارکت کانادا در کمپین حملات هوایی تحت رهبری آمریکا به گروه داعش مرتبط دانست.

اوایل این هفته نیز یک فرد مسلمان شده، با خودرو دو سرباز کانادایی را نزدیک مونترال زیر گرفت و یکی از آنها را کشت.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه با نخست وزیر کانادا تلفنی صحبت کرد.او حمله به نیروهای کانادایی را محکوم کرد و گفت ادامه هماهنگی مقامات دو کشور با هم برای مبارزه با تروریسم اهمیت دارد.

XS
SM
MD
LG