لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۶

درگذشت دیپلماتی که در بحران گروگانگیری ایران به آمریکایی ها کمک کرد


صحنه ای از فیلم آرگو
صحنه ای از فیلم آرگو
جان شرداون، دیپلمات پیشین کانادائی که حدود سه دهه قبل به تعدادی از کارکنان سفارت آمریکا در خانه اش در تهران پناه داد، در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

شرداون به دلیل بیماری آلزایمر تا روز سی ام دسامبر که درگذشت، در اتاوا تحت مراقبت های درمانی بود.

چگونگی کمک به آمریکائیان نجات یافته از گروگانگیری، که به موضوعی برای شادی توام با غرور کانادائی ها مبدل شده است، در فیلم سینمائی آرگو ساخته بن افلک نشان داده شده است؛ هر چند که چهره ای از شرداون را مجسم نمی کند.

افلک حذف نقش شرداون در بحران گروگان گیری را در این فیلم ناشی از محدویت های زمانی و مکانی توصیف کرده است.

شرداون و همسرش، زینه، چهار دیپلمات از شش دیپلمات آمریکائی گریخته از گروکان گیری در سفارت آمریکا را در خانه ۲۰ اطاقه خود در تهران جا دادند. به دو دیپلمات دیگر توسط کن تیلور سفیر کانادا ، مامن داده شد.

این شش نفر روز چهارم نوامبر ۱۹۷۹، هنگامی که افراطیون در ایران سفارت آمریکا را به تلافی حمایت واشنگتن از شاه اشغال کردند از محوطه سفارت گریخته بودند. گروگانگیرها، ۵۲ آمریکائی دیگر را ۴۴۴ روز در اسارت نگاه داشتند.

یکی از شش آمریکائی گریخته از این گروگانگیری به فاصله یک هفته پس از به اشغال درآمدن سفارت آمریکا، از شردوان در تماسی تلفنی درخواست کمک کرده بود و شرداون با این درخواست موافقت می کند. همسرش می گوید: "این در ذات جان نبود که درخواست کمک را رد کند".

مارک لیجک، یکی از دیپلمات های آمریکائی نجات یافته در گزارشی که در ماه اکتبر در مجله سلیت (Slate) چاپ شد گفته است: "بدون موافقت مشتاقانه شردوان، ما احتمالا ظرف چند روز سعی می کردیم راسا خودمان را نجات دهیم که شکست می خوردیم".

شرداون برای نقشی که در این نجات ایفا کرد به عضویت مجمعی موسوم به Order of Canada درآمد که در آن کشور و نزد کانادائیان از احترامی ویژه برخوردار است.
XS
SM
MD
LG