لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۰

قرارداد تسلیحاتی ۱۰ میلیارد دلاری کانادا با عربستان


یک شرکت کانادایی با کمک دولت فدرال در اتاوا قرارداد تسلیحاتی به ارزش ۱۰ میلیارد دلار برای فروش خودروهای زرهی با عربستان سعودی امضا کرده است.

شرکت «سیستم های زمینی جنرال دینامیکس»، مستقر در شهر لندن در استان انتاریو با کمک وزارت تجارت بین الملل دولت کانادا برنده مناقصه ۱۰ میلیارد دلاری فروش تسلیحات ساخت کشور به عربستان سعودی شده است. آموزش و تعمیر تجهیزات و خودروهایی که به عربستان سعودی فروحته می شود بخشی از این توافق ۱۴ ساله است.

این شرکت تولیدکننده خودروهای زرهی، همان شرکتی است که کانادا در افغانستان استفاده می کرد. هنوز تعداد خودروها زرهی که قرار است برای دولت عربستان سعودی ساخته شوند، به صورت رسمی اعلام نشده است اما رسانه های کشور گزارش داده اند کانادا با یک قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری می تواند صدها خودروی جنگی مدرن برای این کشور تولید کند.

وزیر تجارت بین الملل در اتاوا عربستان سعودی را یک شریک تجاری مهم برای کانادا و کشوری با نفوذ جهانی و منطقه ای خوانده است که بین کشورهای عرب نقش راهبردی در مسائل کلیدی منطقه ای ایفا می کند».

براساس قانون صادرات اسلحه کانادا، فروش تسلیحات به کشورهایی که «کانادا و متحدان آن را در معرض خطر قرار می دهند و یا خطر اعمال خشونت قریب الوقوع در آن ها وجود دارد، ممنوع است». از سویی دیگر بر پایه این قانون، کانادا مجاز نیست تا با کشورهایی که پیشینه جدی و طولانی در نقض حقوق بشر شهروندان خود دارند و شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریم هایی علیه آن ها اعمال کرده است، مبادلات تسلیحاتی داشته باشد.

برخی از فعالان حقوق بشر معتقدند دولتمردان عربستان سعودی حقوق شهروندان این کشور و به ویژه حقوق فردی و اجتماعی زنان را نقض می کنند و کانادا نباید با این کشور قرارداد تسلیحاتی امضا کند.
XS
SM
MD
LG