لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۰

برنامه اتمی ایران، درصدر گفتگوهای دولتمردان کانادا و اسراییل


برنامه اتمی ایران، درصدر گفتگوهای دولتمردان کانادا و اسراییل
برنامه اتمی ایران، درصدر گفتگوهای دولتمردان کانادا و اسراییل

در شرایطی که ایران و بلندپروازیهای هسته ای جمهوری اسلامی در صدر گفتگوهای دولتمردان کانادا و اسراییل قرار داشت، استفان هارپر، نخست وزیر کانادا ابراز امیدواری کرده است نگرانیهای بین المللی نسبت به فعالیتهای اتمی ایران با یک «راهکار مسالمت آمیز» و از راه دیپلماتیک رفع شود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل هفته گذشته برای یک دیدار سه روزه به کانادا سفر کرد و مورد استقبال رسمی مقامات دولت فدرال کانادا قرار گرفت. وی روز دوشنبه برای دیدار و گفتگو با باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده به آمریکا سفر کرد.

با وجودی که جزئیات دیدار پشت درهای بسته نخست وزیر کانادا با همتای اسراییلی وی در اختیار رسانه ها قرار نگرفت، اما بنیامین نتانیاهو در کنفرانس خبری مشترک با همتای کانادایی خود در اتاوا، نسبت به «دام» گفتگوهای دیپلماتیک در مورد برنامه اتمی ایران هشدار داد و گفت خواست دولت اسراییل این است که برای ممانعت ایران از دستیابی به سلاح اتمی، همه گزینه ها مورد بررسی قرار گیرند.

آقای نتانیاهو در این کنفرانس خبری مشترک گفت منطقه ( خاورمیانه ) در «دریایی از مشکلات» غوطه ور است اما «پیگیری بی مهابای ایران برای مسلح کردن خود به سلاح اتمی نگران کننده ترین معضل است».

دولت اسراییل به قصد جلوگیری از دستیابی ایران به بمب اتمی، به کرات ایده حمله پیشگیرانه به تاسیسات اتمی این کشور را مطرح کرده است.

نخست وزیر کانادا در کنفرانس خبری مشترک با همتای اسراییلی خود در اتاوا، در پاسخ به پرسشی در مورد احتمال حمایت دولت او از حمله پیشگیرانه به ایران گفت نیات این کشور و تواناییهای آن (در ساخت بمب اتمی) کماکان «یکی از نگرانیهای جدی» کانادا است. وی گفت موضع کانادا روشن است و حق اسراییل به عنوان یک کشور مستقل و یک کشور یهودی برای دفاع از خودرا به رسمیت می شناسد. اما با این وجود، ما خواهان دستیابی به یک راهکار مسالمت آمیز برای این وضعیت هستیم.»

آقای نتانیاهو ضمن تاکید بر خواست همه برای یافتن یک راه حل مسالمت آمیز برای حل بحران اتمی ایران، نسبت به از سرگیری مذاکرات با ایران به عنوان راهی برای توقف فعالیتهای هسته ای این کشور ابراز تردید کرد و گفت ایران از فرصت مذاکرات سوء استفاده خواهد کرد تا «با فریب جامعه بین الملل، زمان بخرد و برنامه اتمی خود را به پیش ببرد... و جامعه بین الملل نباید فریب این ترفند را بخورد».

تلویزیون دولتی کانادا گزارش داد که آرام نوری، سخنگوی سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتاوا در واکنشی به اظهارت دولتمردان کانادا و اسراییل در کنفرانس خبری روز جمعه ١٢ اسفند گفته است ایران «به طور کامل از حق داشتن برنامه اتمی برای اهداف صلح آمیز برخوردار است و این اسراییل است که باید اجازه دهد از تاسیسات ( اتمی ) آن بازدید شود».

در بخشی از یادداشت سفارت ایران در کانادا آمده است «ما معتقدیم که لفاظیهای جنگ طلبانه انزجاز آمیز و بی ثمر خواهند بود. همانگونه که بارها تکرار کرده ایم، نه تنها سلاح اتمی در دکترین دفاعی ما جایگاهی ندارد بلکه بر اساس مذهب ما حرام محسوب می شود».

نخست وزیر اسراییل در حالی که برای جلب حمایت دولتمردان اتاوا در اتخاذ تصمیمهای خود در قبال برنامه اتمی ایران به سفر سه روزه خود پایان داد، روز دوشنبه به آمریکا سفر کرد تا در یکی از مهمترین و سرنوشت سازترین دیدارهای ماههای اخیر خود با باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده دیدار و در مورد برنامه اتمی ایران گفتگو کند.XS
SM
MD
LG