لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۰

یک شرکت کانادایی هم تلاش داشت فناوری موشکی به ایران بفروشد


ایران مدتهاست تلاش دارد برنامه موشکی خود را توسعه دهد.
ایران مدتهاست تلاش دارد برنامه موشکی خود را توسعه دهد.

«وایس نیوز» در گزارشی نوشت: بر مبنای گزارش تازه منتشر شده دولت فدرال کانادا، یک شرکت نامعین کانادایی در سال ۲۰۱۷ قصد فروش تکنولوژی موشکی به حکومت ایران را داشته است.

کانادا، به همراه متحدان عمده اش شامل ایالات متحده، خرید و فروش تسلیحات با ایران را ممنوع کرده است.

این خبر در حالی منتشر می شود که حدود یک ماه پیش دادگاهی در آمریکا یک شهروند کانادایی را برای توطئه ارسال فناوری موشکی به ایران به سه سال و نیم زندان محکوم کرده بود. او با استفاده از یک رشته شرکت های صوری قصد دور زدن تحریم های آمریکا را داشت.

سال گذشته هم یک شهروند کانادایی ایرانی با تابعیت دوگانه برای قصد صادرات تسلیحات به ایران و نقض تحریم های آمریکا به ۳۲ ماه زندان در آمریکا محکوم شد.

برنامه موشکی ایران به خصوص برنامه ساخت موشک های بالیستیک دوربرد بین قاره ای با قابلیت حمله به ایالات متحده مایه نگرانی دولت ترامپ بوده است.

دولت کانادا نام یا هر گونه جزئیاتی درباره شرکت درگیر در ارسال فناوری موشکی به ایران فاش نکرده، اما اشاره کرده است که رد مجوز به دلیل «تولید ترکیب های چند لایه، مواد مقاوم در برابر حرارت بالا، فشردگی و مواد ساختاری» بوده که زیر مجموعه فناروی موشکی «در طبقه بندی صادرات آن کشور» قرار می گیرد.

استفانو مارون، سخنگوی امور خارجی کانادا، می گوید: «دولت موظف به حفاظت از اطلاعات بازرگانی محرمانه است. افشای چنین اطلاعاتی می تواند به منافع تجاری یک شرکت لطمه بزند و بر توان رقابتی کانادا اثر بگذارد.»

دولت کانادا در رد این مجوز فروش، به تحریم های اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۶ اشاره کرده است که شرکت ها را از ارائه «کالا و فناوری های حساس از نظر امنیت ملی و بین المللی» منع می کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG