لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۳

طرح شناسایی سپاه پاسداران به عنوان سازمان تروریستی در مجلس عوام کانادا تصویب شد


نمایی از «برج صلح» بالای ساختمان پارلمان کانادا در شهر اتاوا - آرشیو
نمایی از «برج صلح» بالای ساختمان پارلمان کانادا در شهر اتاوا - آرشیو

اعضای مجلس عوام کانادا عصر چهارشنبه به اتفاق آرا، از افزودن نام سپاه پاسداران به فهرست رسمی این کشور از سازمان‌های تروریستی خارجی حمایت کردند.

به گزارش رسانه‌های کانادایی، این طرح که از سوی کمیته قضایی مجلس عوام به صحن ارائه شد، با ۳۲۷ رأی موافق و بدون هیچ رأی مخالفی به تصویب رسید.

مصوبه مجلس عوام کانادا، از دولت این کشور می‌خواهد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در کلیت آن به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی شناسایی کند.

قانونگذاران کانادایی سال ۲۰۱۸ نیز طرح تروریستی شناختن سپاه پاسداران را تصویب کرده بودند، اما دولت جاستین ترودو نخست وزیر کانادا آن را اجرایی نکرد.

آن تصمیم پس از سرنگونی پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین با موشک‌های سپاه پاسداران در نزدیکی تهران، که منجر به کشته شدن ۱۷۶ تن شد، اتخاذ شده بود.

شناسایی سپاه به عنوان یک تشکیلات ترویستی، یکی از خواسته‌های اصلی مخالفان حکومت ایران از کشورهای غربی است که اخیرا بیشتر بر آن تاکید شده است.

به‌دنبال اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱ در ایران، ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی در خارج از کشور، این خواسته را همواره در تجمعات اعتراضی خود مطرح کرده‌اند.

طرح افزودن سپاه پاسداران به فهرست تروریسم کانادا دو روز پس از دیدار تعدادی از فعالان مخالف حکومت ایران با شماری از نمایندگان پارلمان کانادا، به تصویب می‌رسد.

XS
SM
MD
LG