لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۷

کانادا ۱۲ دانشگاه و موسسه پژوهشی ایران را از دریافت «بودجه دولتی پژوهشی» محروم کرد


دولت کانادا با انتشار فهرستی از ۱۲ دانشگاه و موسسه پژوهشی در ایران اعلام کرد چون این مراکز به‌ صورت مستقیم یا غیرمستقیم با نهادهای نظامی و امنیتی مرتبط هستند، به پژوهشگرانی که با این دانشگاه‌ها همکاری کنند، بودجه دولتی ارائه نخواهد شد.

دانشگاه‌های صنعتی شریف، بهشتی و انستیتو پاستور ایران و ۹ دانشگاه و موسسه پژوهشی دیگر، از جمله موسسه تحقیقات هوافضا، دانشگاه علوم پزشکی «بقیةالله»، موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی، «دانشگاه امام حسین»، موسسه فیزیک کاربردی، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، مرکز تحقیقات انفجار، مرکز مطالعات فیزیک و دانشگاه نیروی هوایی ستاری در این فهرست هستند.

دولت کانادا علاوه بر دانشگاه‌‌ها و موسسات پژوهشی نامبرده مستقر در ایران، چندین دانشگاه چین و روسیه را نیز در این فهرست قرار داد و اعلام کرد هدف از این اقدام محافظت از فناوری‌های پیشرفته است.

کانادا پس از کشته شدن مهسا امینی و اعتراضات گسترده ایرانیان، اعلام کرد «حکومت ایران را رژیمی درگیر تروریسم و نقض فاحش و سیستماتیک حقوق بشر می‌داند.»

این کشور همچنین اعلام کرد با وضع قوانینی سخت‌گیرانه ،عملاً ده‌ها هزار نفر از مقامات جمهوری اسلامی و اعضای سپاه را از ورود و حضور در کانادا محروم کرده است.

آژانس امنیت مرزی کانادا هم چندی قبل اعلام کرد که پرونده ۱۰ «مقام ارشد» جمهوری اسلامی ساکن، برای اخراج از کانادا به کمیسیون مهاجران ارسال شده که ۹ پرونده احتمالا منجر به اخراج خواهد شد.

XS
SM
MD
LG