لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۱

چند روز پس از قانونی شدن، کانادا با کمبود ماری‌جوانا روبرو شد


شرکت هایی با مجوز کار فروش علف را در کانادا بر عهده دارند.
شرکت هایی با مجوز کار فروش علف را در کانادا بر عهده دارند.

هیجان مردم کانادا برای استفاده قانونی از ماری‌جوانا یا علف، درست چند روزی پس از قانونی شدن این محصول در سراسر این کشور، بازار فروش آن را با کمبود مواجه کرد.

هفته پیش کانادا قانون استفاده آزاد از ماری‌جوانا را اجرا کرد. پس از آن بود که صف‌های بلندی مقابل فروشگاههای ماری‌جوانا شکل گرفت و از ماموران پلیس برای حفظ نظم در این مکانها کمک خواسته شده است.

فروشگاه ها با قراردادن کاغذ اعلام کرده اند که ماری‌جوانا برای عرضه ندارند.

مردم نیوفوندلند در شرقی ترین منطقه خاک کانادا نخستین کسانی بودند که روز چهارشنبه برای خرید ماری‌جوانا جلو فروشگاهها حاضر شدند.

«جاستین تروردو» نخست وزیر کانادا در مبارزات انتخاباتی وعده داده بود ماری‌جوانا را قانونی کند. آقای ترودو این هفته در توئیتر نوشت:‌ «حالا سود از دست خلافکاران بیرون آورده شد.کودکان ما مورد حمایت قرار می گیرند. از امروز کانابیس (گیاه شاهدانه) در سراسر کانادا قانونی و طبق مقررات آزاد می شود.»

در قانون جدید به افراد بالای ۱۸ سال اجازه داده شده است حداکثر تا ۳۰ گرم ماری‌جوانا در انظار عمومی مصرف کنند. این افراد به برگه خشک، روغن کانابیس و گلهای خشک شده آن در فروشگاهها دسترسی خو اهند داشت.

دولت لیبرال ترودو پا را از این فراتر نهاده و در نظر دارد کسانی را که پیش از این قانون به خرید و فروش ماری‌جوانا دست زده و محکوم شده اند را نیز مورد بخشودگی قرار دهد.

نزدیک به نیم میلیون نفر در کانادا در ارتباط با ماری‌جوانا محکومیت کیفری دارند و از زمان به قدرت رسیدن جاستین ترودو در سال ۲۰۱۵ تاکنون ۱۵ هزار نفر در ارتباط با ماری‌جوانا متهم شده اند.

طرفداران قانونی شدن این ماده می گویند کانادا از مالیات بر فروش آن به گردشگران خارجی و ساکنان مقیم کشور، سود می برد.

آدام گرینبلات تولید کننده ماری‌جوانا به نیویورک تایمز گفت «عبور ما از مرحله ممنوعیت به مرحله قانونی شدن ماری‌جوانا یک پیروزی برای حقوق بشر و برای عدالت اجتماعی است، ضمن اینکه اقتصاد کانادا به شدت از این قانون سود می برد و رونق می گیرد. این قانون نشانه پیشرفت و ترقی اجتماعی است.»

پس از جمهوری اوروگوئه در آمریکای جنوبی، کانادا دومین کشوری است که ماریجوانا را قانونی اعلام می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG