لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۶

نخست وزیر کانادا می گوید علاقه ای به سرنگونی بشار اسد ندارد


نخست وزیر کانادا می گوید هیچ علاقه ای به برکناری بشار اسد رئیس جمهوری سوریه همزمان با نبرد با پیکارجویان گروه دولت اسلامی در منطقه ندارد.

به گزارش روزنامه گلوب اند میل، استفان هارپر روز جمعه در پی دیداری با نخست وزیر زلاند نو گفت مایل است دولت سوریه تغییر کند، اماشخصا برای آن تلاش نخواهد کرد.

هارپر این موضوع را در پاسخ به پرسشی درباره گزارش اخیر سی ان ان عنوان کرد که می گوید پرزیدنت اوباما از مشاورانش خواسته است درسیاست دولت درقبال سوریه بازنگری شود.

او با اشاره به این که دولت کانادا بارها خواهان کنار رفتن اسد شده است، گفت کانادا بر این عقیده است که تنها راه برای حل بحران سوریه مصالحه سیاسی عناصر معتدل در اپوزیسیون و عناصر معتدل در دولت است.

کانادا شش جت جنگنده و ده ها مشاور نظامی برای کمک به مأموریت ائتلاف علیه جهادی های گروه دولت اسلامی فرستاده است. اما در حال حاضر فقط در عملیات بمباران در عراق شرکت دارد. هارپر قبلا گفته است کانادا آماده است به حملات هوایی علیه پیکارجویان گروه دولت اسلامی در سوریه دست بزند، اما فقط در صورتی که دولت سوریه کاملا از آن حمایت کند.

هارپر گفت کانادا نمی خواهد عملی در سوریه انجام دهد که از آن تعبیر نادرست شود، و افزود دولت کانادا به رغم همه اعتراض هایی که ممکن است به دولت سوریه داشته باشد، به هیچ جنگی در منطقه، جز نبرد با گروه دولت اسلامی،علاقه مند نیست.

XS
SM
MD
LG