لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۷

مقامات کانادا درباره گسترش دامنه حریق هشدار می دهند


مقامات کانادا می گویند حریق جنگلی عظیمی که ده ها هزار نفر را ناچار ساخته است خانه هایشان را تخلیه کنند قابلیت آن را دارد گسترش یابد و ممکن است فرونشاندن آن برای مدتی طولانی ممکن نشود.

چاد موریسون، مدیر ارشد بخش جلوگیری از حریق در اداره جنگلبانی و کشاورزی استان آلبرتا گفت آتش در منطقه خارج از کنترل زبانه می کشد و ممکن است اندازه آن دو برابر شود.

موریسون روز جمعه گفت "حریق بسیار فعال است. می تواند اتفاقات زیادی بیفتد. اما پیش بینی برای دو روز آینده این است که به طرف شمال شرقی حرکت می کند."

حریق تا کنون ۱۰۰ هزار هکتار جنگل، از جمله نزدیک ۵۰۰ هزار هکتار در نواحی اطراف فورت مک موری را فرا گرفته است. در آنجا دو هزار خانه منهدم شده اند.

دولت کانادا پیش بینی می کند ۳۰ درصد شانس بارندگی در روز یکشنبه وجود دارد، روز دوشنبه آفتابی خواهد بود و انتظار می رود در روزهای سه شنبه و چهارشنبه باران بیشتری ببارد.

محققان به تلاش برای یافتن علت حریق ادامه می دهند. بیش از ۱۱۰۰ آتش نشان با ۴۹ حریق در سراسر استان غرب کانادا در نبرد هستند، آنها می گویند هفت حریق کاملا از کنترل خارج است.

روز شنبه هزاران نفر از ساکنان آواره شده از کنار شهر سوخته خود عبور کردند. پلیس و افسران نظامی حرکت خودروها را زیر نظر داشتند و قرار است تخلیه هوایی جمعی دیگری صورت گیرد. روز جمعه حدود ۲۵۰۰ اتومبیل و هفت هزار نفر از خیابان های فورت مک موری عبور کردند.

بیش از ۸۰ هزار نفر از فورت مک موری در قلب ناحیه ماسه های نفتی کانادا خارج شده اند. در آنجا آتش ۱۶۰۰ خانه و ساختمان های دیگر را سوزانده و از بین برده است. تخلیه جمعی بالغ بر یک چهارم تولید نفت کانادا را کاهش داده و انتظار می رود بر اقتصاد کشور که هم اینک به دلیل پائین آمدن قیمت های نفت زیر فشار قرار دارد، تاثیر بگذارد.

XS
SM
MD
LG