لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۱

کمپین حقوق بشر خواستار لغو حکم اعدام سعید ملک پور شد


کمپین حقوق بشر خواستار لغو حکم اعدام سعید ملک پور شد
کمپین حقوق بشر خواستار لغو حکم اعدام سعید ملک پور شد

همزمان با افزایش نگرانیها نسبت به احتمال اجرای قریب الوقوع حکم اعدام سعید ملک پور، جوان ایرانی مقیم کانادا در ایران، «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» خواستار لغو حکم اعدام این جوان ایرانی شده است.

سعید ملک پور، جوان ٣٥ ساله ایرانی در اکتبر سال ٢٠٠٨ پس از بازگشت به ایران به اتهام طراحی و فعالیت روی یک تارنمای غیراخلاقی زندانی وتوسط دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی ایران به «افساد فی الارض» متهم و به مرگ محکوم شد.

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» با انتشار بیانیه ای از قوه قضاییه ایران خواسته است تا ضمن نقض فوری حکم اعدام سعید ملک پور، جوان ایرانی مقیم کانادا، در مورد ادعاهای شکنجه وی تحقیق کند و به نقض آزادیهای اینترنتی پایان دهد.

هادی قائمی، سخنگوی این سازمان مدافع حقوق بشر در ایران در بخشی از این بیانیه تاکید کرده است «صدور حکم اعدام برای ملک پور سوء استفاده شوک آور از مجازات مرگ و فاقد هر گونه درک و فهمی از کار یک برنامه نویس اینترنتی است».

وی تاکید کرده است قوه قضاییه ایران باید به اخذ اعترافات ساختگی که به هدف دستیابی به منافع سیاسی و تحت فشار شدید و شرایط غیرانسانی به دست آمده اند، پایان دهد.

سعید ملک پور طی سالهای گذشته بر بی گناهی خود تاکید کرده بود واعترافات تلویزیونی خود مبنی بر طراحی این تارنمای غیراخلاقی را به دلیل فشارهای روحی و روانی و شکنجه شدید خوانده بود.

بر اساس بیانیه این کمپین، محکومیت ملک پور بخشی از موج گسترده سانسور اینترنتی و رسانه های جدید در ایران است و مقامات جمهوری اسلامی ادعا می کنند قصد دارند به دسترسی همه ایرانیان به شبکه جهانی اینترنت پایان دهند و یک اینترانت داخلی و ایرانی مورد تایید دولت را جایگزین آن کنند.

آقای قائمی در ادامه بیانیه «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» ضمن تاکید بر عزم مقامات حکومتی ایران بر کنترل شدید مطالب اینترنت، آزادی بیان و اصول اخلاقی، می افزاید محکومیت ملک پور به نوعی نمایانگر تلاش مقامات دولت به هدف هراس افکنی و نیز کنترل و سرکوب مطالب کاربران و برنامه های اینترنتی است که برقراری ارتباط را تسهیل می کند. اما کنترل اینترنت ساده نیست.»

در ادامه بیانیه این سازمان مستقر در نیویورک آمده است «پرونده ملک پور از این واقعیت حکایت می کند که قوه قضاییه تا چه حد تمایل دارد در ارتباط با صدور مجازات مرگ از استانداردهای بین المللی که ایران به رعایت آن ها تعهد کرده است، فاصله بگیرد و مقامات ایران به خوبی آگاهی دارند که دولتها فقط در موارد بسیار نادر و نه به دلایلی همچون توهین به مذهب و یا نوشتن برنامه کامپیوتری می توانند حکم اعدام صادر کنند».

در شرایطی که کانادا نسبت به خبر تایید حکم اعدام این جوان ایرانی مقیم کانادا ابراز نگرانی عمیق کرده است، روزنامه کانادایی گلوب اند میل در مقاله روز پنج شنبه ١٣ بهمن خود از دولتمردان اتاوا خواسته است تا برای آزادی سعید ملک پور بر ایران فشار اعمال کند و از کشورهای دیگر نیز بخواهد تا چنین کنند.

جان برد، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا روز یکشنبه ٩ بهمن با انتشار بیانیه ای در مورد انتشار گزارشهایی مبنی بر تایید حکم سعید ملک پور ابراز نگرانی عمیق کرده و آن را نمونه دیگری از سرپیچی مقامات ایرانی از احترام به تعهدات بین المللی خود در رعایت حقوق بشر خوانده بود.

برخی از صاحبنظران سیاسی معتقدند تنشهای داخلی فشارهای سیاسی در ایران و تحریمهای بین المللی اقتصادی علیه این کشور سبب شده است تا مقامات جمهوری اسلامی فشارهبر فعالان سیاسی، اجتماعی، خبرنگاران و طرفداران آزادی و جامعه مدنی را تشدید کنند.

سازمان عفو بین الملل نیز ماه گذشته صدور حکم اعدام برای سعید ملک پور را ناعادلانه خوانده و خواستار لغو این حکم شده بود.

XS
SM
MD
LG