لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۰

بیماری روتاویروس در کامرون قربانی می گیرد


تقریبا همه کودکان جهان تا سه سالگی به روتاویروس مبتلا می شوند.
تقریبا همه کودکان جهان تا سه سالگی به روتاویروس مبتلا می شوند.
در ۱۲ ماه گذشته هزاران کودک در کامرون از اسهال شدید ناشی از روتاویروس درگذشته اند و هزاران كودک دیگر در بیمارستان بستری شده اند.

با وجود کمک سازمان ملل برای رساندن واکسن این بیماری عفونی، پزشکان محلی می گویند با توجه به کمبود حاد آب قابل آشامیدن در شهرهای بزرگ کامرون اوضاع بسیار وخیم است.
روتاویروس عامل بیماری عفونی در کودکان زیر پنج سال است که با اسهال و استفراغ شدید و تب همراه است.این بیماری بویژه برای کودکان بین ۱۲ تا ۲۴ ماهه بسیار خطرناک است. در مورد بسیاری از کودکانی که به این بیماری مبتلا شده اند حتی واکسن روتاتک که باید کودکان را دربرابر انواع روتاویروس محافظت کند نتوانسته است ایمنی آنان را تضمین کند.

مقام های سازمان ملل می گویند ۷۰ درصد از کودکانی که واکسن زده اند کمتر از کودکان واکسن نخورده نیاز به بستری شدن در بیمارستان پیدا می کنند.

به گفته دکتر نولنا کودک مبتلا به این بیماری آب زیادی از بدن خود را ازدست می دهد و اگر به موقع درمان نشود می میرد. با این حال به گفته او این واکسن درمورد مشکل بیماری در کامرون کاری از پیش نمی برد.

به گفته او «باید دانست که این بیماری به دلیل فقر بهداشت و عدم دسترسی به سرویس های بهداشتی سرایت می کند» و به علاوه به گفته او باید آب با کیفیت مناسب و چاه های فاضل آب عمیق وجود داشته باشد. «واکسن بدون سرویس بهداشتی بی فایده است و از انتشار مرض جلوگیری نمی کند.»

بسیاری از شهرهای کامرون به کمبود شدید آب قابل شرب گرفتارند در همین حال پایتخت کامرون، شهر یائونده، سه ماه است که آب آشامیدنی ندارد. در این میان ۷۰ درصد از مناطق روستایی از توالت استفاده نمی کنند و برای قضای حاجت به بیشه زارها می روند.

دکتر ماری کوبلا مسئول برنامه واکسیناسیون ملی کامرون سازمان ملل، به خبرنگار صدای آمریکا می گوید در حالی که کل کشور باید سیستم بهداشتی خود را ارتقا دهد، به کاربستن اقدام های ساده می تواند سلامت یک کودک را بهبود بخشد.
«باید ذخایر آب آشامیدنی را بهبود بخشید، باید از توالت استفاده کرد، و اگر کودک اسهال گرفت از راه دهان به او آب نوشاند، و اگر در استفراغ کودک خون وجود داشت باید فورا به بیمارستان رسانده شود.»

در افریقا بیماری روتاویروس روزانه ۶۰۰ کودک را می کشد و هزاران کودک دیگر را در بیمارستان یا درمانگاه بستری می کند. با این حال دسترسی به این درمانگاه ها غالبا بسیار دشوار است.

سازمان ملل با تهیه یک میلیون دوز از واکسن این بیماری به برنامه واکسیناسیون در برابر روتاویروس در کامرون کمک می کند.
XS
SM
MD
LG