لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۱

دولت کامرون استاد آمریکایی منتقد حکومت را از زندان آزاد کرد


عکس آرشیوی از پاتریس نگانانگ استاد ادبیات دانشگاه «استونی بروک» در نیویورک
عکس آرشیوی از پاتریس نگانانگ استاد ادبیات دانشگاه «استونی بروک» در نیویورک

یک استاد دانشگاه آمریکایی که از اوایل ماه جاری میلادی به دلیل انتقاد از دولت کامرون در آن کشور آفریقایی در بازداشت به سر می‌برد، روز چهارشنبه آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وکیل «پاتریس نگانانگ» استاد ادبیات دانشگاهی در نیویورک گفت موکلش در انتظار «اخراج» از کامرون به مقصدی نامعلوم است.

به گفته امانوئل سیم، دولت کامرون همچنین اعلام کرده است این استاد ۳۷ ساله – که تابعیت آمریکایی-کامرونی دارد – حق بازگشت به آن کشور را نخواهد داشت.

پاتریس نگانانگ که در دانشگاه «استونی بروک» نیویورک تدریس می کند، روز ۷ دسامبر و در حالی که می‌خواست کامرون را به مقصد آمریکا ترک کند بازداشت شد.

دادگاه آقای نگانانگ قرار بود روز ۱۹ ژانویه ۲۰۱۸ (اواخر دی) برگزار شود، اما قاضی دادگاه اعلام کرد از او رفع اتهام شده و وی آزاد است و می‌تواند کشور را ترک کند.

وی پیشتر مقاله‌ای را منتشر کرده بود که در آن از برخورد دولت کامرون با جنبش جدایی خواه مناطق انگلیسی زبان، که گاه به خشونت کشیده می‌شود، نوشته است.

انگلیسی زبان‌ها در کامرون در اقلیت قرار دارند و می‌گویند اکثریت فرانسه زبان علیه آنها تبعیض قائل می‌شوند و خواهان حقوق برابر با سایرین هستند.

گروه‌های مدافع حقوق بشر حکومت کامرون را متهم به سرکوب صداهای مخالف در آن کشور مرکز آفریقا کرده‌اند و پیشتر خواستار آزادی پاتریس نگانانگ شده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG