لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۵

نخست وزیر بریتانیا حکومت ایران را «خودکامه» خواند


نخست وزیر بریتانیا به سخنرانی میزبان و همتای اسرائیلیش در «کنست» گوش می کند.
نخست وزیر بریتانیا به سخنرانی میزبان و همتای اسرائیلیش در «کنست» گوش می کند.
دیوید کمرون، نخست وزیر بریتانیا که گرم دیداری از اسرائیل است، روز گذشته (چهارشنبه) در سخنرانی در «کنست»، پارلمان آن کشور، حکومت ایران را بعنوان حکومتی «مستبد» یا «خودکامه» محکوم دانست و تهران را به تلاشهایی «درخور سرزنش» برای تسلیح ستیزه جویان مسلح فلسطینی متهم کرد.

آقای کمرون گفت که بریتانیا در مخالفت با تجهیز جمهوری اسلامی به سلاح اتمی، و پیکار با اسلامگرایی افراطی، دوشادوش اسرائیل خواهد ایستاد. نخست وزیر بریتانیا همچنین گفت: با تلاش هایی که برای «بایکوت» کردن اسرائیل یا «نامشروع ساختن» آن انجام می گیرد، مبارزه خواهد کرد.

شماری از تجارتخانه ها و صندوقهای بازنشستگی در اروپا سرمایه گذاری و داد و ستد با شرکتهایی از اسرائیل را قطع کرده اند که، بگفته آنها، با شهرکهای یهودی نشین ارتباط دارند.

رهبر حزب محافظه کار بریتانیا که از سال ۲۰۱۰ و پس از رسیدنش به این مقام، نخستین باری بود که از اسرائیل دیدن می کرد، از سخنرانیش در «کنست» برای پشتیبانی از تلاشهای آمریکا در راه صلح فلسطینی ها و اسرائیل نیز بهره گرفت. اما یادآور شد که حتی اگر منازعه قدیمی خاورمیانه، در پی گذشت یک نسل از آن، حل و فصل شود، تنش جهانی بر سر نگرانی اسرائیل و جهان غرب از آنچه تلاش جمهوری اسلامی در راه دستیابی به سلاح های هسته ای می خوانند، احتمالاً پا بر جای خواهد ماند.
جمهوری اسلامی همواره تکذیب کرده که در پی دستیابی به سلاح های هسته ای است.

در تحولی دیگر، روز گذشته (چهارشنبه) شبه نظامیان فلسطینی در غزه دست کم بیست راکت به جنوب اسرائیل شلیک کردند. شمار بالای این راکت های شلیک شده در دو سال گذشته بیسابقه بود.

مسوولیت شلیک این راکت ها را، که بگفته پلیس اسرائیل تلفاتی در پی نداشت، جهاد اسلامی در غزه بر عهده گرفته است. این بیست راکت یک روز پس از کشته شدن سه تن از اعضاء جهاد اسلامی در حمله هوایی اسرائیل به غزه، شلیک شد.

یکی دیگر از گروه های ستیزه جوی مسلح، موسوم به کمیته های مقاومت خلق، مستقر در غزه نیز می گوید: چندین راکت به سوی اسرائیل شلیک کرده است.

در طول سالهای گذشته، جهاد اسلامی که از پشتیبانی جمهوری اسلامی برخوردار است، چندین شهروند اسرائیل را در بمبگذاری های انتحاری کشته است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در واکنش به پرتاب این راکت ها به کشورش، متعهد شد که با هر که در پی زیان رساندن به اسرائیل باشد با قدرت هر چه تمامتر برخورد خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG