لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۶

يک هنرمند دوربين بسيار کوچکی را پشت سر خود نصب کرد


يک هنرمند دوربين بسيار کوچکی را پشت سر خود نصب کرد
يک هنرمند دوربين بسيار کوچکی را پشت سر خود نصب کرد

شايد ايده داشتن يک چشم سوم در پشت سر شما را به وحشت بياندازد اما اگر اين چشم کامپيوتری باشد و برای نمايش تصاوير روزمره به کار رود آن قدرها هم بد نباشد.

وفا بيلال، يک هنرمند عراقی و دستيار پروفسور عکاسی در دانشگاه نيويورک، با نصب کردن دوربينی در پشت سر خود، دنيا را جور ديگری می بيند.

نصب اين دوربين جزئی از يک پروژه هنری يک ساله به نام چشم سوم است. وفا لال می گويد: «دوربين توسط عمل جراحی پشت سرم نصب شده که توسط « يو اس بی» به دستگاه کامپيوتر جی۳ وصل است و از آنجا به اينترنت و همه اينها به موزه هنرهای مدرن دوحه وصلند. دوربين هر يک دقيقه عکسی می گيرد و در اينترنت و موزه به نمايش می گذارد.»

نصب يک چشم کامپيوتر در پشت سر باعث می شود که تصاويری از آنچه را که بيلال می بيند به اينترنت منتقل شود حتی زمانی که او خواب است و يا در حال خوردن و نشستن است. اما وقتی که بيلال پشت کامپيوتر خود کار می کند دوربين را در آورده و گرفتن تصوير را قطع می کند.

اين هنرمند می گويد: «می خواهم زندگی عادی داشته باشم. جالبی اين پروژه اين است که از تصاويری که ما در طول روز به آنها توجهی نمی کنيم عکسبرداری می کند. من هم به اين تصاوير علاقمندم.»

آقای بيلال می گويد اندازه اين دوربين ده مگا پيکسلی دی جی تال که در سر او نصب شده است فقط دو در يک اينچ است و او را با يک راهياب دنبال می کند. ايده اصلی اين پروژه نيز دستکاری در مسائل امنيتی و محرمانه است.

او می گويد: «ما دائما تحت مراقبت هستيم اما فراموش می کنيم که مثلأ در بازرسی فرودگاه تمام بدن ما ديده می شود. قصد من من زمينه سازی بوده است. زمينه سازی برای بحث و گفتگو.»

وفا بيلال درباره جراحی مورد نياز پروژه می گويد: «خيلی سخت بود و توسط يک هنرمند انجام گرفت. شکافی بر روی سرم داده شد، پوست برداشته شد و سه سوراخ به شکل يک مثلث که دوربين در آن نصب می شود، ايجاد شد.»

اما وفا بيلال با هنرهای نمايشی بيگانه نيست و در سال ۲۰۰۸ به عنوان يک تروريست انتحاری در بازی ويديويی پرزيدنت بوش را دنبال می کرد.

اما او می گويد پروژه تازه او هيچ پيام سياسی ندارد.

قرار است ۱۵ دسامبر تمامی تصاوير در وب سايت او و موزه هنرهای مدرن قطر به نمايش گذاشته شود. اين موزه کل پروژه او را حمايت می کند.

XS
SM
MD
LG