لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۸

درگيری های مرزی تايلند و کامبوج به آتش بس موقت دو کشور پايان داد


درگيری های مرزی تايلند و کامبوج به آتش بس موقت دو کشور پايان داد
درگيری های مرزی تايلند و کامبوج به آتش بس موقت دو کشور پايان داد

بروز درگیریهای مرزی تازه ای میان نیروهای تایلندی و کامبوجی یکشنبه در نزدیکی یک پرستشگاه قرن یازدهم به آتش بس موقتی که پس از جنگ هفته گذشته با پنج کشته برقرار شده بود، پایان داد.

هر دو کشور بروز جنگهای تازه در امتداد مرزی رشته کوههای «پنوم تروپ» را تأیید کردند که درمنطقه ای به درازای سه کیلومتر و نزدیک معبد تاریخی «پريا ويهر» روی داد. این معبد که ورودی آن در خاک تایلند قرار دارد، بر اساس حکم دادگاه جهانی در سال ۱۹۶۲ متعلق به کامبوج، وجزو میراث جهانی سازمان ملل شناحته شد که مورد مخالفت تایلند است.

تلفاتی در این درگیری که تنها چند ساعت پس از تقاضای نخست وزیر تایلند برای یافتن یک راه حل صلح آمیز در این مناقشه روی داد، گزارش نشده است.

روز شنبه ۲۰۰۰ تن ازاعضای حزب همبستگی مردم تایلند برای دمکراسی با گردهمآیی در بانکوک خواستار اتخاذ موضع سخت تری از جانب «آبهیسیت وجاجیوا،» نخست وزیر آنکشور شدند.

همچنین روز شنبه وزیر خارجه کاموج از آنچه وی آنرا تجاوز فاحش نیروهای تایلندی خواند به سازمان ملل شکایت کرد.

نیروهای کامبوج و تایلند روز جمعه با آتش توپخانه باهم در گیر شدند و هزاران نفر ناگزیر شدند از منطقه فرار کنند. برخی ناظران می گويند عامل این تنش هافشاری است که گروههای ناسیونالیست نیرومند تایلند به دولت وارد می آورند و مصرانه خواستار اخراج شهروندان کامبوجی از اراضی پیرامون معبد مورد اختلاف دو کشور هستند.

XS
SM
MD
LG