لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۰

رهبر اپوزسیون کامبوج بازداشت شد


کم سوخا، عضو پارلمان و رهبر مخالفان کامبوج اوایل یکشنبه ۱۲ شهریور به اتهام جاسوسی و توطئه برای همکاری با عوامل خارجی برای لطمه زدن به کشور دستگیر شد.

کم مونوویتیا، دختر کم سوخا در یک پیام تویتری نوشت پدرش و همه محافظان پدرش در جریان یورش ۱۰۰ تا ۲۰۰ مامور پلیس به محل اقامتش دستگیر و به محل نامعلومی منتقل شدند.

دولت کامبوج در بیانیه ای اعلام کرد کم سوخا، رهبر حزب اپوزسیون نجات ملی کامبوج برپایه قوانین جزای آن کشور به جاسوسی متهم است. در این بیانیه آمده است دولت کامبوج شواهد و مدارکی در دست دارد که بوضوح توطئه کم سوخا و عوامل خارجی برای ضربه زدن به نظام پادشاهی کامبوج را نشان می دهد.

چارلز سانتیاگو، رئیس پارلمان حقوق بشر آسه آن، اتحاد کشورهای آسیای جنوب شرقی و عضو پارلمان مالزی خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط کم سوخا شده است.

آقای سانتیاگو می گوید کم سوخا طبق قانون اساسی کامبوج از مصونیت پارلمانی برخوردار است و دستگیری او روند سرکوب اپوزسیون توسط حزب حاکم کامبوج را به سطح بی سابقه ای رسانده است.

دولت کامبوج مدعی است کم سوخا در حین ارتکاب جرم دستگیر شده که زمینه لغو مصونیت پارلمانی اش را فراهم می کند.

دولت کامبوج اخیرا در راستای سرکوب منتقدانش اقدام به تعطیلی چندین ایستگاه رادیویی، یک روزنامه مستقل و موسسه ملی دموکراتیک آن کشور کرده است که توسط دولت آمریکا تامین مالی می شود.

XS
SM
MD
LG