لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۴

ایتالیا از مجسمه تازه یافته شده امپراتور«کالیگولا» پرده برداری می کند


ایتالیا از مجسمه تازه یافته شده امپراتور«کالیگولا» پرده برداری می کند
ایتالیا از مجسمه تازه یافته شده امپراتور«کالیگولا» پرده برداری می کند

ایتالیا از مجسمه ای که به اعتقاد کارشناسان یکی از نایاب ترین چهره های امپراطورکالیگولا را درحالی که به شکل «زئوس» خدای خدایان روی تخت سلطنت نشسته را به نمایش گذاشته پرده برداری می کند.

مقامات ایتالیایی می گویند این مجسمه دو و نیم متری که با سری از بدن جدا شده کشف شده است به صورت چند تکه بزرگ و درهم شکسته به دست آمده است. مجسمه «کالیگولا» زیر خاک هایی متعلق به بیش از ٢٠٠٠ سال پیش در نزدیکی دریاچه «نمی» در جنوب شهر «رم» و مکانی که این امپراطور قصی القلب قصربزرگ ییلاقی در آن داشته پیدا شده است.

این مجسمه از سنگ مرمرساخته شده و قرار است تا پس از مرمت و تمیزکاری به معرض نمایش گذاشته شود.

نکته جالب اینجاست که تا امروز کوچکترین اطلاعی از وجود مجسمه ای با این شکل و شمایل از «کالیگولا»، امپراطوری که مقبره او نیزهرگز کشف نشده دردست نبوده است. این تندیس درماه ژانویه گذشته و کاملا به طور اتفاقی کشف شده است. در آن زمان پلیس ایتالیا در یکی از بنادرکوچک نزدیک «رم» درحال تعقیب گروهی قاچاقچی مواد مخدربود که ناگاه متوجه می شود که آن ها در صددند تا سر مجسمه «کالیگولا» را به وسیله قایق از این بندر به خارج از کشور حمل کنند. تحقیقات بعدی مقامات ایتالیایی را به «دریاچه نمی» و محل اختفای بدنه تکه تکه شده این مجسمه می کشاند.

تعداد قاچاقچیانی که به نام «دزدان مقبره های تاریخی» یا افرادی که به صورت غیرقانونی در حوالی شهرها و دهکده های کوچک به کشف اشیاء و اجناس باستانی می پردازند در ایتالیا زیاد است و این اجناس تاریخی نیزدر بازارهای سیاه بین المللی خریداران بی شماری دارند.

امپراطور کالیگولا که نام واقعی او «گایوس- جولیوس سزار- آگوستوس جرمنیکوس» بود از سال ٣٧ تا ٤١ پس از ظهور مسیح سلطنت کرد. تاریخ نویسان از کالیگولا به عنوان دیوانه ای خشن و بی رحم و یک بیمارجنسی نام برده اند. او که قصر سلطنتی را به یک میخانه تبدیل کرده بود، یک بار ازطرف اسب مورد علاقه اش «اینسیتاتوس» مهمانانی را به قصر خود دعوت می کند تا به طور رسمی این اسب را به نام «کنسول» به آن ها معرفی کند.

گفته می شود «کالیگولا» یک بارعده ای از تماشاگران را به میدان جنگ جنایتکاران با شیرهای درنده می اندازد تا از کسالت و خستگی میهمانانش جلوگیری کند.

امپراطوری کوتاه مدت «کالیگولا» با قتل او توسط یکی از محافظانش به پایان رسید. امپراطور کالیگولا هنگام مرگ ٢٨ سال داشت.

«کالیگولا» از دریاچه «نمی» برای نمایش کشتی های جواهرنشانی که هنگام برگزاری جشن ها درمقابل او رژه می رفتند استفاده می کرد.

مجسمه تازه کشف شده «کالیگولا» درمسند «زئوس» به زودی در موزه کشتی های باستان «نمی» به نمایش درخواهد آمد.

XS
SM
MD
LG