لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۳

واکنش مهاجران کالیفرنیا به حکم دیوان عالی آمریکا


دیوان عالی ایالات متحده روز دوشنبه ۵ تیر (۲۵ ژوئن) مفاد کلیدی قانون مهاجرت ایالت آریزونا را رد کرد و هر دو طرفی که تحت تاثیر این حکم قرار می گیرند، به نوعی ادعای پیروزی کردند.

حامیان و مخالفان قانون مهاجرت آریزونا بر این باورند مسائلی که در حاشیه این تغییرات به وجود می آید، بر مردم سراسر کشور اثرگذار خواهند بود.

بر اساس حکم دیوان عالی، دولت ایالتی در مورد سه بخش از قانون «SB 1070» قانون آریزونا در مورد اتباع بیگانه تخلف کرده است و این جنبه های مسائل مهاجران باید تحت نظارت و اختیارات دولت فدرال باشد. با این وجود، دیوان عالی یکی از تبصره های بحث برانگیز قانون را دست نخورده گذاشت و آن مفادی است که بر اساس آن، پلیس مجاز خواهد بود که اگر فردی را به دلایل دیگری به غیر از مهاجرت متوقف کرده است اما احتمال می دهد که فرد به صورت غیرقانونی در آمریکا اقامت دارد، مجاز خواهد بود که وضعیت اقامت و مهاجرت او را مورد پرسش قرار دهد.

کارگران روزمزد یک مرکز کاریابی در لس آنجلس، بحث های پیرامون تغییرات در قانون مهاجرت و حواشی آن را از نزدیک دنبال می کردند. این کارگران ساکن ایالت کالیفرنیا هستند، بنابراین قانون تاثیری بر وضعیت آن ها نخواهد داشت، اما سائول لیناس، یکی از این کارگران روزمزد از این که تغییر قانون مهاجرت آریزونا به یک روند ملی بدل شود، ابراز نگرانی می کند.

او می گوید «این که می بینم چنین اتفاقی برای لاتین تباران که هم وطنان من هستند می افتد، ناراحت و غمگین می شوم. احساس بدی می کنم برای این که نباید چنین اتفاقی بیافتد. باید برابری در مورد همه مردم اجرا شود، برای همه کسانی که این جا کار می کنند».

مقامات دولت فدرال آن دسته از افرادی را که به صورت غیرقانونی وارد کشور می شوند، اخراج می کند.

آرون پینه دا، ۳۶ ساله از زمانی که نوزادی بیش نبود، به لس آنجلس آورده شد. هیچ برگه اقامت و یا مهاجرتی ندارد و نگران این است که او را به مکزیک اخراج کنند.

او می گوید: «مثل این است که من را به یک سرزمین غریبه و خارجی اخراج کنند. من نمی خواهم به مکزیک بروم. همسرم، شش فرزندم همه این جا اقامت دارند. بچه ها این جا مدرسه می روند و نمره های خوبی می گیرند. خیلی وضعیت آشفته ای است، آن ها می خواهند من را به مکزیک بفرستند، من در مکزیک هیچ ندارم.»

جن بروئر، فرماندار آریزونا می گوید با وجودی که دیوان عالی دو تبصره از قانون مهاجرت را نقض کرد، اما هم اکنون قانون ایالتی به مرحله اجرا گذاشته می شود.

بروئر اعلام کرد «دادگاه با تایید توانایی اجرای قانون محلی در مورد قانون مهاجرت در واقع به دولت فدرال کمک می کند، این به آن معنا است که مقامات ایالتی از این حق و اختیار برخوردار هستند که اگر برای مورد پرسش قرار دادن فردی که به دلایل دیگری متوقف شده است، سوء ظن معقولی دارند، وی را در مورد قانونی بودن اقامتش در آریزونا مورد پرسش قرار دهند».

بنیامین زاکرمن، ستاره شناس دانشگاه «UCLA» نگران پیامدهای رشد جمعیت بر محیط زیست و تاثیر مهاجرت بی رویه بر کشور است. او عضو گروهی است که «مردم کالیفرنیا برای تثبیت جمعیت» نام دارد.

او می گوید: «در شرایطی که حدود بیست میلیون آمریکایی بیکار هستند و بسیاری از این افراد، رنگین پوست و اغلب آمریکایی های لاتین تبار و آمریکایی های سیاه پوست هستند... ما نمی خواهیم شاهد آن باشیم که جمعیت بسیار بزرگی به صورت غیرقانونی وارد کشور شوند چون با افرادی رقابت می کنند که در کشور هستند و به کار نیاز دارند.»

همه چشم ها به دولت فدرال دوخته شده است تا برای مسئله اقامت غیرقانونی میلیون ها نفر در ایالات متحده راهکاری بیابد.
XS
SM
MD
LG