لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۷

گزارش: نرخ بيکاری در کاليفرنيا ۳ درصد بيشتر از بقيه آمريکا ست


گزارش: نرخ بيکاری در کاليفرنيا ۳ درصد بيشتر از بقيه آمريکا ست
گزارش: نرخ بيکاری در کاليفرنيا ۳ درصد بيشتر از بقيه آمريکا ست

بخشی از کسادی اقتصادی که بين سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ دامنگير ايالت کاليفرنيا در آمريکا شد، هنوز به قوت خود باقيست. در حال حاضر نرخ بيکاری در ايالت کاليفرنيا به ۱۲ درصد، يعنی سه درصد بيشتر از مجموع نرخ بيکاری در کل ايالات متحده می رسد.

بنابر گزارش خبرنگار صدای آمريکا، اين ايالت گرچه از لحاظ سقوط بازار مسکن، يکی از بحرانی ترين دوران خود را طی می کند، اما برخی از لايه های اقتصادی آن شاهد رشدی نسبی هستند.

به باور مايک اوساليوان، خبرنگار صدای آمريکا، اقتصاد ايالت کاليفرنيای آمريکا با وجود کندی آهنگ رشد اقتصادی اش، همچنان در رديف ايالاتی قرار دارد که اقتصاد آن تعيين کننده و کلان ارزيابی می شود. ايالت کاليفرنيا با همين اقتصاد بحرانی اگر يک کشور بود، احتمالاً به لحاظ اقتصادی در زمره يکی از ۸ کشور قدرتمند جهان، قرار می گرفت.

مبادلات تجاری در سطح بين المللی جان تازه ای می گيرد، اين بخش در سال گذشته رشد چشمگيری داشته است. ناننسی سيدو، از کارشناسان اقتصادی شرکت توسعه اقتصادی لس آنجلس معتقد است، عليرغم مسائل موجود، بخش تکنولوژيهای پيشرفته در ايالت کاليفرنيا رو به رشد دارد.

در حال حاضر همه شرکتهای اينترنتی، از شرکتهای تلفن همراه و شبکه های اجتماعی گرفته تا گوگل و اپل و غيره، از لحاظ استخدامی خوب عمل می کنند، همه به دنبال بهترين و باهوشترين افراد هستند.

گفته می شود بخشهای خرده فروشی ايالت کاليفرنيا تا حد زيادی توانسته ضررهای قبلی را جبران کند، و اين روزها بازار شاهد مراجعه نسبی خريداران است. اما ليانگ ليانگ، يکی از تجار عمده فروش در بازار کاليفرنيا هنوز در برزخ هزينه های گزاف و تقاضای کم سرگردان است.

ليانگ ليانگ می گويد، وسايل تزئينی خانه و سوغاتيهای توريستی وارد می کند، اما قيمت تی شرتهای کتانی از ماه ژانويه به اين طرف ۲۵ درصد گران تر شده است. ليانگ می گويد: «اوضاع خيلی خرابه، من که به شخصه فکر می کنم وضعيت هنوز خيلی بده.»

با اين وصف، کسانی که بطور موقت از طريق شرکتهای کاريابی، کار پيدا می کنند، بخصوص وکلا و حسابدارها هنوز موفق هستند، بازار تهيه و توليد فيلم هنوز رونق دارد و بعضی از آنها هنوز سفارش قبول می کنند.

اما بعضی ديگر از بخشهای سرمايه گذاری کاليفرنيا با مشکل بزرگراههای شلوغ و صنايع قديمی راه آهن، بنادر و فرودگاهها مواجه هستند. ايالت کاليفرنيا، از لحاظ ساختارهای زيربنايی در ميان ايالتهای عقب مانده آمريکا قرار دارد. اين مسأله باعث شده است تا محصولات کشاورزی، از ميوه گرفته تا سبزيجات گاهی از ايالات ديگر به کاليفرنيا آورده شوند.

به باور تحليلگران اقتصادی، ايالت کاليفرنيا برای رفع مسائل کوتاه مدت خود نياز به راه حلهای دراز مدت دارد.

XS
SM
MD
LG