لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۶

شرکت بيش از ١٥ هزار زن در بزرگترين کنفرانس سالانه زنان آمريکا در شهر لانگ بيچ کاليفرنيا با حضور بانوی اول کاليفرنيا


در اين گردهم آيی خانم شرايور، خواهرزاده رئيس جمهور فقيد آمريکا، جان اف کندی، طی سخنانی درباره سلامت و بهداشت، نگهداری از کودکان، نقش زنان دربازارکار و قدرت های سياسی آن ها صحبت کرد

درکنفرانسی که به همت ماريا شرايور، بانوی اول کاليفرنيا، هرسال در شهر لانگ بيچ در کاليفرنيای جنوبی برگزار می شود امسال علاوه برجمعيتی بالغ بر ١٥ هزار نفرشرکت کننده، همانند سال های گذشته برخی از معروف ترين، بانفوذ ترين و مطرح ترين زنان درصحنه های گوناگون هنر و سياست باحضورخود، حمايت خود را از اين جنبش زنانه که دراصطلاح آن را «مملکت زنانه» نيزخوانده اند نشان دادند.

ماريا شرايور، درمراسم گشايش اين کنفرانس که به منظورتوانبخشی به زنان از تمام سطوح جامعه برای ششمين سال پياپی برگزار می شد، به بيش از ١٥ هزار زن حاضر در اين گردهم آيی فراحزبی در مرکز کنوانسيون شهرلانگ بيچ در کاليفرنيای جنوبی خوش آمد گفت. گردهم آيی که امسال نيز چون سال های پيش، زنان مطرح ومعروفی از «آليشيا کيز» آهنگساز و خواننده تا کيتی کوری، مجری خبر، مگان مک کين، وبلاگ نويس و دخترسناتورجان مک کين و «مدلين آلبرايت» وزيرامورخارجه پيشين آمريکا را به خود جلب کرده است.

در اين گردهم آيی خانم شرايور، خواهرزاده رئيس جمهور فقيد آمريکا، جان اف کندی، طی سخنانی درباره سلامت و بهداشت، نگهداری از کودکان، نقش زنان دربازارکار و قدرت های سياسی آن ها صحبت کرد. اين درحالی بود که عده ای از زنان حاضردرجمعيت، نسخه هايی از کتاب های شرايور، گردنبندهايی که او به عنوان مظهر توانبخشی برای زنان طراحی کرده است و برخی ديگرنيز شمع هايی را به نشانه اتحاد و همبستگی دردست داشتند.ماريا شرايوردربخشی از سخنان خود به مسئله اندوه از دست دادن عزيزان و مقابله با آن اشاره کرد واز درگذشت مادرخود، يونيس کندی درماه اوت گذشته، مادری که شرايوراو را «قهرمانی برانگيزنده درزمينه فعاليت های زنان و بهترين دوست زندگی خود» خواند سخن گفت.

بانوی اول کاليفرنيا که تا پيش از انتصاب همسرش آرنولد شوايتزرنگر به مقام فرمانداری ايالت کاليفرنيا به عنوان خبرنگار با شبکه خبری تلويزيون اِن بی سی همکاری داشت، از توانايی خاصی برای لمس مسائل و مشکلات مردم و بويژه زنان برخوردار است. او که زندگی خود را درکنار اعضای خانواده سياسی کندی گذرانده است به خوبی می داند که از چه راه هايی به مقاصد سياسی خود نزديک شود و در شرايطی قرار دارد که قادر است به هررتبه و مقام سياسی که مايل است دست پيداکند اما نکته جالب اينجاست که شرايور توانسته است بدون داشتن هرگونه مقام سياسی بسياری از مسائل و مشکلات امروز زنان آمريکا را حل کند.

دست اندرکاران ازجمله مارگريت تامپسون سخنگوی پيشين آرنولد شوايتزرنگر و يکی از اعضای کميته برگزاری کنفرانس زنان لانگ بيچ می گويد:«بانوی اول کاليفرنيا توانسته است درطول چند سال گذشته ، يک گردهم آيی معمولی چند صد نفره زنان را تبديل به يک قوه متحرکه عظيم و تاثيرگزار کند. شرايوراين قوه متحرکه را «مملکت زنانه» خوانده است و نشان داده است که اين همبستگی می تواند ميليون ها زن آمريکايی را عليرغم فشارها و محدوديت های سياسی در يک جنبش زنانه سراسری به خود جلب کند.»

جينا ديويس بازيگر سينما يکی ديگر از شرکت کنندگان در اين مراسم در سخنانی گفت: «در شرايط کنونی بيش از ٥٠٠ سال وقت لازم است تا زنان بتوانند درکنگره آمريکا برای بدست آوردن يک مقام سياسی با مردان برابری کنند». او گفت: «من نمی خواهم اينهمه سال در انتطار باشم.»

درميان حاضران مردانی هم حضور داشتند از جمله مجری برنامه ميزگرد خبری شبکه ان بی سی، ديويد گرگوری که به خبرنگاران گفت:« پژوهش ها و آمارهای به دست آمده از فعاليت های شرايور نشان می دهد که امروزه بيش از ٥٠ درصد از نيروی کار اين کشور را زنان تشکيل می دهند. اين واقعيت نقشه کنونی نيروی کار ايالات متحده را عوض می کند و چهره اجتماعی تازه ای به اين کشور می بخشد. بنابراين محل کار وسازمان های دولتی نيز بايد اين تحولات را به صورتی که لازم است و به درستی منعکس کنند.»

آرنولد شوايتزنگر از طريق سايت اجتماعی تويتر و يک سخنرانی ويديويی رويداد کنفرانس دوروزه زنان لانگ بيچ را« يک موفقيت شايان برای نمايش قدرت های اقتصادی زنان» خواند و به خبرنگاران گفت که اين کنفرانس برای رهبران سياسی و اقتصادی جهان شگفت آور بوده است. رهبرانی که از سراسر کشور و جهان با او تماس گرفته اند تا امکانات ناشی ازاين تحولات را مورد بحث و بررسی بيشترقرار دهند.


XS
SM
MD
LG