لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۵

پرزیدنت ترامپ علیه ایالت کالیفرنیا به خاطر رای درباره انتشار برگه‌های مالیاتی شکایت کرد


کمتر از یک هفته پس از اجرایی شدن قانونی در ایالت کالیفرنیا که نامزدان ریاست جمهوری آمریکا را وادار به انتشار برگه های مالیاتی آنها می‌کند، پرزیدنت ترامپ و حامیان او در اعتراض به این قانون ایالتی به دادگاه فدرال شکایت کردند.

فرماندار دموکرات ایالت کالیفرنیا ۱۱ مرداد قانونی را امضا کرد که براساس آن نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری، باید فرم‌های مالیاتی پنج سال منتهی به انتخابات خود را منتشر کنند، در غیر این صورت نام آن‌ها روی برگه‌های رای این ایالت درج نخواهد شد.

این قانون از سوی هر دو نهاد قانون‌گذاری این ایالت تصویب شده است.

بر اساس گزارشی که عصر سه شنبه ۱۵ مرداد به وقت محلی در لس آنجلس تایمز منتشر شد، دو شکایت جداگانه در دادگاه فدرال ساکرامنتو علیه این قانون به ثبت رسیده است؛ یکی توسط پرزیدنت ترامپ و کارزار انتخاباتی ۲۰۲۰ او، و دیگری توسط حزب جمهوریخواه و تعدادی از رای دهندگان جمهوریخواه ایالت کالیفرنیا.

مضمون هر دو شکایت یکی است: اینکه ایالت کالیفرنیا نمی‌تواند محدودیتی برای درج نام نامزدان ریاست جمهوری روی برگه‌های رای تعیین کند.

گوین نیو‌سام، فرماندار کالیفرنیا، اما درباره تصویب این قانون گفته بود که ایالت‌ها «وظیفه قانونی و اخلاقی دارند هر کاری در توان‌شان است انجام دهند تا نامزدهای رهبری حداقل استانداردها را رعایت کنند.»

این یکی از آخرین تلاش‌های دموکرات‌ها برای دریافت فرم‌های مالیاتی پرزیدنت ترامپ در سال‌های اخیر بوده است.

پیشتر ایالت نیویورک قانونی تصویب کرده و به رهبران کمیته های مسئول امور مالیاتی و مالی در کنگره آمریکا اجازه داده بود که به اظهارنامه های مالیاتی شخصی و تجاری مقام‌های منتخب و مقام های انتصابی ارشد ایالت نیویورک دسترسی داشته باشند.

دو کمیته «امکانات مالی» و «ناظر بر فعالیت دولت» در مجلس نمایندگان ایالات متحده هم برای دریافت فرم‌های مالیاتی رئیس جمهوری آمریکا تلاش کرده بودند.

یکی از دلایل این تلاش‌ها، سخنان مایکل کوهن، وکیل پیشین دونالد ترامپ، است که گفته بود رئیس‌جمهوری آمریکا پیش از ورود به کاخ سفید، ثروت خود را بیش از آن‌چه که هست، اعلام کرده بود.

با این حال وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته بود که اظهارنامه‌های مالیاتی پرزیدنت ترامپ را به دلیل «کمبود دلایل قانونی» ذکر شده، تحویل نخواهد داد.

این درخواست‌ها با واکنش حامیان و اطرافیان پرزیدنت ترامپ مواجه شده بود. از جمله میک کالوینی، رئیس دفتر کاخ سفید،دموکرات‌ها را متهم به «سیاسی‌کاری» برای «جلب توجه» کرده و گفته بود انتشار اظهارنامه‌های مالیاتی رئیس جمهوری آمریکا «هرگز رخ نخواهد داد و دموکرات‌ها هم این مسئله را می‌دانند.»

تیم حقوقی رئیس جمهوری ایالت متحده هم یک شکایت حقوقی ثبت کرده است تا مانع دریافت فرم‌های مالیاتی او از سوی مجلس نمایندگان آمریکا شود.

ترامپ تنها رئیس جمهوری آمریکا در چهار دهه گذشته است که از انتشار داوطلبانه اظهارنامه‌های مالیاتی‌اش سر باز زده است. او در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ گفته بود به دلیل آن‌که اداره مالیات مشغول بررسی است، این برگه‌ها را منتشر نکرده است.

رئیس جمهوری آمریکا در جریان یک نشست مطبوعاتی هم گفته بود این برگه‌ها پیچیده‌تر از آن هستند که مردم معمولی بتوانند متوجه آن شوند.

با این حال مسئولان اداره مالیات گفته‌اند شهروندانی که برگه‌های مالیاتی آن در دست بررسی است، می‌توانند آن‌ها را منتشر کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG