لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۳

واکنش مقامات و چهره‌های آمریکا به تیراندازی در کنیسه‌ای در کالیفرنیا


حمله به کنیسه‌ای در نزدیکی شهر سن دیگو در کالیفرنیا که منجر به کشته شدن یک نفر و زخمی شدن سه تن دیگر شد، واکنش گسترده مقام‌های آمریکا را در پی داشت.

پرزیدنت ترامپ ضمن دعا و همدردی برای کسانی که در این حمله آسیب دیدند در توئیتر نوشت: «مظنون دستگیر شده است. سپاس از ماموران قانون که کار خارق العاده انجام دادند.

او در اظهارنظر دیگری به خبرنگاران گفت که احتمالا این اقدام ناشی از یهودی‌ستیزی بوده است.

ملانیا ترامپ، بانوی اول آمریکا نیز در توئیتی با کسانی که تحت تاثیر این تیراندازی قرارگرفتند، ابراز همدردی کرد.

تیراندازی به یهودیان در کنیسه در حالی که مشغول دعا و برگزاری مراسم پایان جشن پسح بودند، خشم دیگر مقام های آمریکا را نیز برانگیخت.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز در پیامی توئیتری نوشت: «ما با شدیدترین شکل تیراندازی شیطانی و بزدلانه در کنیسه به خانوادهای یهودی که مشغول گرامیداشت جشن پسح بودند را محکوم می کنیم. هیچکس نباید در یک عبادتگاه احساس ترس بکند. یهودی ستیزی فقط غلط نیست، شیطانی است.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز در توئیتر نوشت که قلبش از حمله به کنیسه شهر «پاو وی» شکسته است. آقای پمپئو نوشت: «این حرکت نفرت انگیز یهودی ستیزانه در آخرین روز عید پسح و شش ماه پس از کشتار در کنیسه درخت زندگی، تهوع آور است.»

او همچنین یهودی ستیزی را یک «سرطان» و مقابله با «آزادی مذهب» دانست.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز در پیامی ضمن دعا برای قربانیان این حادثه نوشت: «آمریکا همیشه با قدرت در برابر همه اشکال خشونت و نفرت خواهد ایستاد.»

استیو منوشین، وزیر خزانه داری آمریکا نیز در پیامی توئیتری ضمن ابراز همدردی با آسیب دیدگان این حمله نوشت: «یهودی‌ستیزی جایی در این کشور ندارد و ما همیشه با قدرت در برابر همه انواع آن خواهیم ایستاد.»

تعدادی از قانونگزاران آمریکا نیز نسبت به حمله مسلحانه به این کنیسه واکنش نشان دادند.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان در پیامی گفت: «شش ماه پس از کشتار وحشتناک کنیسه درخت زندگی با یک حمله یهودی‌ستیزانه دیگر مواجه شدیم. همه ما کنار جامعه یهودی در برابر این اقدام ناشی از نفرت می ایستیم.»

دایان فاینشتاین، سناتور دموکرات از کالیفرنیا، نیز که این حادثه در آن ایالت رخ داد، در توئیتر ضمن ابراز همدردی با آسیب دیدگان این حادثه و دعا برای قربانیان، نوشت: «نژادپرستی هیچ جایی در کشور ما ندارد.»

سناتور چاک شومر و سناتور بن کاردین نیز نسبت به رشد جرایم ناشی از نفرت و اقدامات یهودی ستیزانه ابراز نگرانی کردند.

فرماندار کالیفرنیا و شهردار شهر «پاو وی» ،که تیراندازی در آن رخ داد، نیز در پیام‌هایی اعلام کردند که هیچ کس نباید از رفتن به محل عبادت خود بترسد و هیچکس نباید به خاطر ایمان و اعتقادی که دارد هدف قرار بگیرد.​


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG