لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۴

چرا آرای ایالت کالیفرنیا برای نامزد‌های دموکرات در انتخابات «سه‌شنبه بزرگ» اهمیت زیادی دارد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - رای دهندگان آمریکایی سه شنبه در ۱۴ ایالت پای صندوق های رای می روند تا به نامزد مورد علاقه شان در میان رقبای دموکرات رای بدهند. در این روز چشم ها به کالیفرنیا به عنوان بزرگترین جایزه دوخته شده است.

کالیفرنیا با ۴۱۵ نماینده مقید، یا حدود ۲۰ درصد نمایندگان لازم برای کسب نامزدی حزب، برای نخستین بار اهمیت ویژه ای در انتخابات مقدماتی پیدا کرده است. انتخابات درون‌حزبی در کالیفرنیا پیشتر در ماه ژوئن برگزار می شد؛ اما امسال به سوم ژوئن منتقل شده است. این ایالت در این روزها به شکل کم سابقه ای شاهد حضور رقبای دموکرات بوده است.

کالیفرنیا موسوم به «گلدن استیت» (ایالت زرین) به میدانی برای اثبات جایگاه مایک بلومبرگ، شهردار پیشین نیویورک، و برنی سندرز، سناتور ایالت ورمانت، تبدیل شده است.

سندرز برای کالیفرنیایی ها نامی آشنا است و ساز و کار انتخاباتی گسترده ای در آن جا دارد که در زمان رقابت با هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین ایالات متحده، در سال ۲۰۱۶ بنا گذاشته شد. سندرز با تکیه بر عملکرد موفق اش در ایالت های آیووا، نیوهمشایر، و نوادا و حمایت بسیاری از جوانان کالیفرنیایی که او را سنت‌شکنی خارج از تشکیلات حزب دموکرات می بینند پا به «سه شنبه بزرگ» می گذارد.

مایکل بلومبرگ که عهد کرده است یک میلیارد دلار از ۶۰ میلیارد دلار ثروت خود را خرج کارزار انتخاباتی‌اش کند تبلیغات تلویزیونی فراوانی را خریداری کرده است که از سانفرانسیسکو تا لس آنجلس و از فرزنو تا ساکرامنتو برای پر جمعیت ترین ایالت آمریکا با ۳۹.۵ میلیون سکنه پخش می شود.از جمله آگهی های تلویزیونی بلومبرگ که در کالیفرنیا مورد توجه قرار گرفته است، تبلیغی است که او را در کنار باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، نشان می دهد. اوباما هنوز از هیچ یک از نامزدها حمایت نکرده است.

با کناره‌گیری پیت بودجج در آستانه انتخابات «سه‌شنبه بزرگ»، اکنون سناتور الیزابت وارن از ماساچوست و جو بایدن معاون پیشین ریاست جمهوری در نظرسنجی ها میان سندرز و بلومبرگ ​قرار گرفته‌اند.

البته کالیفرنیا نماینده وضعیت عمومی ایالات متحده نیست. کالفرنیا ایالتی دارای جوامع ثروتمند و در عین حال درگیر معضل بی خانمان‌ها و هزینه فزاینده مسکن است. این ایالت بیش از دیگر نقاط در آمریکا تنوع جمعیتی دارد و لیبرال‌تر از بخش های عمده ایالات متحده است. تقریبا نیمی از رای دهندگان دموکرات و مستقل در کالیفرنیا غیرسفیدپوست هستند و بسیاری از مهاجران کالیفرنیا را خانه خود می نامند.

نامزد محبوب دموکرات ها در کالیفرنیا برنی سندرز است که از دانشگاه های مجانی، ۱۵ دلار حداقل دستمزد کار، و یک بیمه سلامت سراسری دولتی حمایت می کند.

شمارش کامل آرای انتخابات سه شنبه در سراسر کالیفرنیا ممکن است روزها و حتی هفته ها به درازا بکشد، اما شبکه های خبری احتمالا به فاصله کوتاهی پس از پایان رای گیری سه‌شنبه شب، برنده بالقوه را معرفی خواهند کرد. جمهوریخواهان و مستقل ها می توانند در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات رای بدهند و برای اولین بار رای دهندگان قادر خواهند بود در روز انتخابات ثبت نام کرده و بعد رای بدهند.

بیش از ۲۰ میلیون نفر برای شرکت در انتخابات کالیفرنیا ثبت نام کرده اند که یک رکورد محسوب می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG