لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۵

تلاش پلیس فرانسه برچیدن اردوگاه پناهجویان در جنگل کاله؛ پایان رویای مهاجرت به بریتانیا


دولت فرانسه عملیات پاکسازی مهاجران از جنگل کاله و برچیدن «اردوگاه جنگل» را در روز دوشنبه آغاز کرد. اردوگاه جنگل به عنوان یکی از مشکلات عمده حقوق بشری برای فرانسه در دوران بحران پناهجویان و شرمی برای قاره اروپا از نظر حقوق بشر مطرح بوده است.

روزنامه نیویورک تایمز می گوید شروع این عملیات به معنای رسیدگی به مشکل اروپا و فرانسه، یک بار و برای همیشه است.

بیش از ۱۲۰۰ پلیس و نیروی رسمی در کار پاکسازی «جنگل» کمپ پناهجویان کاله در غرب فرانسه شرکت کردند.

پناهجویان روز دوشنبه در صف ایستادند تا ثبت نام شوند و گفته می شود حدود ۶۰ اتوبوس حامل این افراد کمپ کاله را به مقصد دیگر مراکز پناهجویی در فرانسه ترک کرده اند.

عمده پناهجویان در اردوگاه جنگل در اطراف بندر کاله در غرب فرانسه می خواهند خودشان را به انگلیس برسانند. این نگرانی وجود دارد که برخی پناهجویانی که اصرار دارند به بریتانیا بروند، در مقابل انتقال به دیگر مراکز در فرانسه مقاومت کنند و درگیری هایی شبیه به دو سه روز گذشته تکرار شود.

خبرگزاری ها می گویند بریتانیا حدود ۱۳۰۰ کودک تنها را پذیرفته است و اولین گروه از پناهندگان جوان تحت قوانینی که از آسیب پذیرترین پناهجویان حمایت می کند، وارد این کشور شده اند. گفته می شود حدود ۸۵۰۰ نفر در جنگل کاله بودند.

پناهجویانی که از اردوگاه پناهجویان کاله به مراکز دیگر فرانسه منتقل می شوند می توانند در این کشور تقاضای پناهندگی کنند و اگر چنین نکنند ممکن است به کشورهای مبدأ خود مسترد شوند.

اولین اتوبوس حامل ۵۰ تن از پناهجویان ثبت نام شده یک ساعت پس از آغاز عملیات پاکسازی کاله، آنجا را ترک کردند. خبرگزاری فرانسه می گوید آنان عمدتا سودانی بودند.

مقامات پیش بینی می کنند که حدود ۲۵۰۰ نفر تا پایان دوشنبه کمپ را ترک خواهند کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG