لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۵

۱۱ کشته در خشونت های پیش از انتخابات در قاهره


 ۱۱ کشته در خشونت های پیش از انتخابات در قاهره
۱۱ کشته در خشونت های پیش از انتخابات در قاهره

خشونت های پیش از انتخابات در قاهره و نبردهای خیابانی در مصر دست کم ۱۱ کشته و بیش از ۱۰۰ مجروح برجا گذاشته و موجب شده است چندین نفر از کاندیداهای ریاست جمهوری کمپین های خود را متوقف کنند.

منابع پزشکی و امنیتی مصر تایید شمار مرگ ها در زد و خورد های روز چهارشنبه را تایید کردند. نبرد سحرگاه و زمانی آغاز شد که مهاجمان به محلی که صدها نفر از معترضین به دولت تحت رهبری نظامیان از روز شنبه در آنجا چادر زده اند حمله کردند.

فعالان که اکثرا اسلام گرا هستند از روز شنبه در نزدیکی وزارت دفاع در محله عباسیه قاهره چادر زده اند و می خواهند حکومت نظامیان در مصر بی درنگ پایان پذیرد. معترضین به مهاجمان، که برخی شاهدان آنها را «اوباشان» دولتی توصیف کردند، حمله کردند. دو طرف با بمب های آتش زا و سنگ به یکدیگر حمله کردند. صدای تیراندازی نیز در صحنه شنیده شد.
فرمانروایان نظامی مصر در آغاز در درگیری دخالت نکردند. اما پس از چند ساعت سربازان و خودروهای زرهی را برای جداکردن دو طرف فرستادند.

«محمد مورسی» عضو اخوان المسلین و کاندیدای عمده ریاست جمهوری گفت در همدردی با قربانیان خشونت کمپین خود را به مدت دو روز متوقف می کند. یک مشاور عبدالمنعم فتوح، کاندیدای دیگر به رویترز گفت او نیز در پاسخ به ناآرامی کمپین انتخاباتی خود را متوقف ساخت.
انتخابات ریاست جمهوری مصر قرار است روز ۲۳ مه- ۲۳ خرداد - برگزار شود.

شورای نظامی که قدرت را پس از حسنی مبارک در دست گرفت قول داده است روند انتقال دمکراتیک قدرت را انجام دهد و قدرت را تا اول ژوئیه به یک رئیس جمهور برگزیده منتقل کند. اما، ژنرال های مصری بدلیل شیوه پرداختن به این موضوع با انتقاد گسترده داخلی روبرو بوده اند.

بسیاری از معترضین اسلامگرایانی هستند که از تصمیم ارتش به ممنوع ساختن حازم ابواسماعیل ، شیخ افراطی مسلمان، از شرکت در انتخابات خشمگین شده اند. کمیسیون انتخابات صلاحیت او را به این دلیل که مادرش شهروندی آمریکا را گرفته بود رد کردند.

برخی از فعالان لیبرال طرفدار دمکراسی در درخواست از ژنرال های مصر برای کنار رفتن فوری، به اسلامگرایانی که اردو زده اند پیوسته اند.

XS
SM
MD
LG