لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۲

جزئیات بیشتر از ایرانی فراری از زندان کالیفرنیا؛ متهم به بریدن آلت تناسلی قربانی


حسین نیرى (نفر وسط) سابقه فرار از زندان را داشت.
حسین نیرى (نفر وسط) سابقه فرار از زندان را داشت.

فرار سه زندانی خطرناک از زندان معروف کالیفرنیا در حالی خبر ساز شد که حال مشخص شده که یکی از این فراری ها ایرانی بوده و پیش از این هم سابقه فرار از زندان را در آمریکا داشته است.

ابتدای این هفته اعلام شد سه زندانى از زندان مرکزى مردان در سانتا آنا، ایالت کالیفرنیا فرار کرده‌اند. پلیس آن‌ها را "خطرناک" توصیف کرد.

یکی از این زندانی های خطرناک، به نوشته لس آنجلس تایمز، "حسین نیرى" نام دارد که به ارتکاب جرائم خشن متهم است و قبلا نیز فرار کرده بود.

منابع پلیس مى گویند زمانى کوتاه پس از آغاز تحقیق کارآگاهان در باره ربوده شدن و شکنجه صاحب داروخانه اى در شهر بندی نیوپورت که مارى جوانا مى فروخت، نیرى که یکى از مظنونین اصلى این جنایت، از آمریکا گریخت.

براساس شواهد، نیری و همراهانش متهم هستند صاحب داروخانه را به یک منطقه در کویر بردند که فکر می کردند او پول خود را آنجا پنهان کرده و سپس آلت تناسلی او را بریدند.

نیری بعد به ایران فرار کرد. با این حال، در راه دیدارى با همسر و خواهرش در اسپانیا دستگیر شد. هواپیما در جمهوری چک توقف داشت و آنجا پلیس جمهورى چک، نیرى را دستگیر کرد و تحویل آمریکا داد.

نیری روز جمعه، وقتى همراه با دو زندانى دیگر گریخت، در انتظار محاکمه بسر مى برد و اگر در اتهامات آدم ربایی، شکنجه و سرقت مجرم شناخته مى شد، ممکن بود با مجازات زندان ابد روبرو شود.

دادستان‌ها مى گویند پیش از این نیز، روز ٢ اکتبر ٢٠١٢، نیرى و دو متهم دیگر به خانه اى که صاحب داروخانه در آن اقامت داشت هجوم بردند و او را همراه با زنى که آنجا بود، ربودند.

مقامات گفتند مهاجمان مرد و زن را به داخل وانتى کشاندند و به صحرا بردند. مهاجمان معتقد بودند مرد یک میلیون دلار پول دارد، اما به گفته یک شاهد، او به مهاجمان گفت مى تواند ۴٠ هزار دلار نقد بدهد.

دادستان‌ها گفتند حدود یک هفته قبل از آدم رباىى و حمله، پلیس شهر بندری نیوپورت، نیرى را در ارتباط با تخلف رانندگى متوقف کرد اما او فرار کرد. وقتى اتومبیل نیری تصادف کرد، او پیاده گریخت. پلیس تجهیزات شناسایی در داخل اتومبیل پیدا کرد.

نیرى در ٢٠٠۵ نیز در ارتباط با رانندگى در حال مستى و مرگ یک نفر بنام احسان طوسى، دستگیر شد.

طوسى، که یک گزارشگر ٢۶ ساله ورزشى معرفى شده است، همراه با نیرى در اتومبیل بود. به گفته وکیل بستگان طوسی، او دستگیر و با وثیقه زندانى شد، اما بعدا از کشور گریخت.

در ٢٠٠۶ نیری اینبار در واشنگتن دى سى دستگیر و به کالیفرنیا باز گردانده شد، در دادگاه خود را در رانندگى در حال مستى مجرم شناخت.

نیرى در ٢٠١١ نیز به اتهامات خشونت و تهدید، دستگیر شده بود.

مقامات پلیس بر این عقیده هستند نیرى و دو زندانى دیگر براى مدتى در اندیشه فرار بودند.

پلیس جستجوى گسترده اى را آغاز کرده و به مردم هشدار داده است هر سه نفر باید خطرناک تلقى شوند.

XS
SM
MD
LG