لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۳

حقوق بشر و ايدز در سفر جورج بوش به آفريقا مطرح شدند


خانواده بوش، رييس جمهوری پيشين آمريکا، روز يکشنبه با سفر به اتيوپی و ديدار از بيمارستان کودکان سينت پال در آديسابابا، به سفر آفريقايی خود پايان دادند. اين سفر با هدف ترويج صلح و روشنگری در زمينه اهميت سلامت و بهداشت در پهنه قاره آفريقا، صورت گرفته است.

جورج بوش و خانواده وی در برنامه ديدار خود از قاره آفريقا، از زامبيا، تانزانيا و اتيوپی ديدن کردند. برخلاف سفرهای قبلی، هدف اصلی خانواده بوش اين بار ديدار از مراکز صلح، يتيم خانه ها، بيمارستان کودکان و تأکيد بر اهميت حفظ سلامت و بهداشت در قاره محروم آفريقا بود.

اما در بخشی از اين سفر، واکنش سازمان عفو بين الملل باعث شد تا برنامه سفر خانواده بوش تحت الشعاع اين مسئله قرار گيرد. سازمان عفو بين الملل اعلام کرد جورج بوش به اتهام نقض موازين حقوق بشر و استفاده از شيوه های خشونت آميز بازجويی، از جمله شيوه غرق مصنوعی در دوران رياست جمهوری اش بايد تحت پيگرد قانونی، قرار گيرد. واکنشی که هنوز هيچگونه عکس العملی از طرف وزرات امور خارجه آمريکا به همراه نداشته است.

رييس جمهوری پيشين آمريکا روز يکشنبه در جريان ديدار از بيمارستان کودکان سينت پال در آديسابابا هدايايی به بيمارستان، اهدا کرد. آقا و خانم بوش در ديدار از يک خانواده اهل اتيوپی در مراسم سنتی نوشيدن قهوه به سبک اتيوپی و بريدن نان شيرينی مخصوص اين مراسم، شرکت کردند.

جورج بوش در يک سخنرانی در کنفرانس بين المللی ايدز در آفريقا گفت: واقعاً لازم است که مردم آمريکا بدانند، آنها با سخاوتمنديهايشان جان بسياری از انسانها را نجات می دهند. بايد بدانند که اگر حمايت ما از بيماران مبتلا به اچ آی وی -ايدز يا کسانی که بر اثر ابتلا به مالاريا جان خود را از دست می دهند، قطع شود، هر روز تعداد بيشتری از اين بيمارها از بين می روند. اين مسئله جنبه حياتی دارد که آمريکا خود را از بقيه کشورها، جدا نکند.

آقای بوش در ادامه افزود: همه کسانی که در اين کنفرانس شرکت دارند به خاطر دارند که در سال ۲۰۰۱ شيوع ايدز يک نسل کامل از آفريقاييان را تهديد به نيستی می کرد. کشورها يکی پس از ديگری اعلام می کردند که آمار مبتلايان به ايدز در کشورهايشان رو به افزايش است. با وجوديکه داروهای ضد ايدز به حد وفور وجود داشت، هر روز تعداد زيادی از مردم تلف می شدند. آن موقع من احساس کردم برای مبارزه با اين مصيبت انسانی، بايد اقدام جدی به عمل آورد. در نتيجه مردم آمريکا تصميم گرفتند وارد عمل بشوند.

XS
SM
MD
LG