لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۳

خاطرات جدید جرج هربرت واکر بوش منتشر می شود: انتقاد از دیک چنی


جرج هربرت واکر بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا در کتاب جدیدی که قرار است هفته آینده منتشر شود به اعضای اصلی دولت پسر خود تاخته است و از دیک چنی، معاون رئیس جمهوری دوران جرج بوش (پسر) به عنوان یک "تند رو" انتقاد می کند و می گوید دونالد رامسفلد وزیر سابق دفاع "بد" خدمت کرد.

براساس بخش هایی از کتاب "سرنوشت و قدرت: حماسه آمریکایی جرج هربرت واکر بوش" که نیویورک تایمز به دست آورده است، بوش اظهار نظر می کند چنی نفوذ بسیار زیاد بی سابقه ای در کاخ سفید بدست آورد، و جرج بوش را به قبول نظریاتش در تصمیم های مهم وادار می کرد.

بوش به جان میچام، نویسنده بیوگرافی، در مورد چنی گفت "او امپراتوری خودش را داشت و راه خودش را می رفت."

بوش، که اینک ۹۱ سال دارد گفت اشتباه بزرگی که صورت گرفت این بود که به چنی اجازه داده شد "وزارت خارجه خودش" را داشته باشد.

جرج بوش درمورد اصلاح "محور شرارت" که پسرش در زمان ریاست جمهوری خود به ایران، کره شمالی و عراق نسبت داده بود، گفته است که تاریخ ثابت کرده، چنین رویکردهائی به نفع هیچ چیز نبوده است.

بر اساس بخش های کتاب و مصاحبه ها، بوش در مورد چنی، مردی که در بخشی از دولت او بعنوان وزیر دفاع خدمت کرد، گفت "او [بعدا] بسیار تندرو شد و با دیک چنی که من می شناختم و با او کار کردم بسیار فرق داشت."

بوش گفت: "یک کله شق. از آن آدم های یک دنده ای که می خواهند سر هرچیزی جنگ کنند. می گفت برای پیشبرد کارهایمان در خاورمیانه از زور استفاده کنید."

در مورد دونلد رامسفلد، طراح اصلی جنگ دوم عراق، بوش حتی تند تر سخن گفت و او را یک "آدم خیره سر" نامید.

به گزارش نیویورک تایمز، بوش گفته است "فکر می کنم او بد به رئیس جمهوری خدمت کرد. از کارهایی که کرد خوشم نمی آید، و فکر می کنم به رئیس جمهوری در به کرسی نشاندن نظرش در هر زمینه صدمه زد."

بوش گفته است "این نبود فروتنی است، نبود این که ببینید دیگری چه فکر می کند. آدمی تهاجمی و یک دنده است – روی آدم ها و اعداد کار می کند. فکر می کنم هزینه آن را پرداخت."

در مورد تصمیم گیری های پسرش، بوش خیلی ملایم بود. او را بابت جنگ در عراق ستود، اما به دلیل آمیختن بعضی از اوضاع دیپلماتیک حساس با لفاظی انتقاد کرد.

بوش گفت "من در مورد برخی از لفاظی های آن زمان نگرانم – شاید بعضی از زبان خودش بود، و برخی از آدم های اطرافش. لفاظی خیلی آسان در سرفصل خبرها قرار می گیرد، اما لزوما مشکلی را حل نمی کند."

کتاب بر مصاحبه هایی که میچام با بوش و با باربارا همسرش انجام داده است، و نیز دیدن یادداشت هایی که آنها نگاه داشته اند استوار است.

با این حال، کتاب به لحظه ها و روابط زمانی که بوش در کاخ سفید بود نیز می پردازد، از جمله داستانی که ادعا می کند دونالد ترامپ کاندیدای فعلی ریاست جمهوری در سال ۱۹۸۸ می خواست یار انتخاباتی بوش باشد.

افزون بر این، بوش درباره احساسش نسبت به مایکل دوکاکیس رقیب او در انتخابات ۱۹۸۸ بحث می کند و او را یک "کودن کوتوله" می نامد. همچنین درباره رابطه همسرش با ننسی ریگان حرف می زند.

واکنش جرج دبیلو بوش به اظهارات بوش

جرج دبلیو بوش از سوی دیگر گفت بر خدمت چنی ارج می گذارد و پدرش به او اجازه نداد از احساساتی که در کتاب در باره مرد شماره ۲ سابق وی ابراز داشته است، آگاه شود.

بوش جوانتر در مورد پدرش به میچام گفت "او مسلما هرگز نظرش را، چه در دوره ریاست جمهوری یا بعد با من در میان نگذاشت. من بر خدمت چنی ارج می گذارم، اما او یکی از مشاوران من بود که بر اساس موضوع با آنها رایزنی می کردم."

جرج بوش در بیانیه ای که روز پنجشنبه صادر کرد گفت از این که با چنی و رامسفلد خدمت کرد، احساس غرور می کند، و افزود "دیک چنی به عنوان معاون رئیس جمهوری کاری عالی انجام داد، و خوشبخت بودم که او را در تمام دوره ریاست جمهوری در کنار خود داشتم. دونالد رامسفلد با توانایی پنتاگون را اداره کرد و وزیر دفاع کار آمدی بود. من از هر دو سپاسگزارم."

XS
SM
MD
LG