لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۸

بوش می گوید حمله به عراق تصمیمی درست بود


بوش می گوید حمله به عراق تصمیمی درست بود
بوش می گوید حمله به عراق تصمیمی درست بود

جرج بوش رییس جمهوری سابق آمریکا می گوید او همچنان از شکست در یافتن سلاح های کشتار جمعی در عراق ناراحت است. این موضوع توجیه اصلی او در تصویب حمله سال ۲۰۰۳ به عراق که صدام حسین را سرنگون کرد بود.
بوش در کتاب خود با عنوان «نقطه های تصمیم»، که روز سه شنبه در سراسر آمریکا منتشر شد، درباره جنگ عراق و دیگر لحظه های بحث انگیز ریاست جمهوری اش بحث می کند.
او در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی ان بی سی می گوید حمله به عراق تصمیمی درست بود، و نیازی به عذرخواهی نمی بیند. بوش ادعا می کند عراقی ها بدون صدام، که او را یک «دیکتاتور آدمکش» می نامد، وضع بهتری دارند.
رییس جمهوری سابق ۶۴ ساله اآمریکا پذیرفت که در جریان پاسخ ناقص و سرهم بندی شده دولت او به تندباد دریایی کاترینا، که شهر نیواورلئان در ایالت لوئیزیانا را در سال ۲۰۰۵ ویران کرد، اشتباهاتی صورت گرفت.
بوش همچنین درباره اختلاف با دیک چینی معاون خود، پس از آن که حاضر نشد لوئیس لیبی، مشاور او را عفو کند می نویسد. لیبی به دروغگویی به ماموران فدرال که درباره افشای هویت یک عامل سی آی ای تحقیق می کردند، متهم و محکوم شد. بوش می گوید چینی او را به رها کردن لیبی، که معاون رییس جمهوری «سربازی در جبهه» توصیف می کرد، متهم ساخت.
بوش می گوید برای مقابله با این باور که چینی قدرت بسیار زیادی در کاخ سفید دارد، کنار گذاشتن او را بعد از دوره اول ریاست جمهوری خود بررسی کرد.
رییس جمهوری سابق در کتاب خاطراتش می نویسد او شخصا استفاده از شیوه «واتر بوردینگ» در جریان بازجویی از خالد شیخ محمد، مغز متفکر القاعده تصویب کرد.

XS
SM
MD
LG