لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۴

مجلس ملی فرانسه لايحه منع استفاده از برقع در اماکن عمومی را تصويب کرد


قانون گزاران مجلس ملی فرانسه به لايحه بحث انگيز منع پوشيدن حجاب اسلامی کامل زنان در اماکن عمومی که پوشيدن روبنده و يا برقع را نيز شامل ميشود، تقريباً به اتفاق آراء، رأی مثبت دادند و آنرا به تصويب رساندند.

عليرغم نگرانی جامعه مسلمانان و برخی از گروهای حقوق بشر، روز سه شنبه مجلس ملی فرانسه لايحه بحث برانگيز منع حجاب اسلامی کامل در اماکن عمومی را که بويژه شامل روبنده و يا برقع نيز ميشود با ۳۳۶ رأی موافق در برابر يک رأی مخالف به تصويب رساند. اکثر قانونگذاران احزاب سوسياليست و کمونيست مخالف دولت، از شرکت در رأی گيری خودداری کردند.

قرار است که اين لايحه در مجلس سنای فرانسه به شور گذاشته شود که انتظار ميرود مورد تصويب قانون گزاران مجلس سنای آن کشور نيز قرار گيرد. بزرگترين مانع بر سر راه تصويب اين لايحه ديوان عالی قانون اساسی فرانسه است، که به اعتقاد برخی از تحليل گران، آن دادگاه لايحه را بر خلاف قانون اساسی فرانسه تشخيص خواهد داد.

نتايج بدست آمده از آخرين نظرسنجيها نشان ميدهد که اکثر جامعه غير مسلمان فرانسه روبنده را دروازه افراط گرايی و ناقض حقوق زنان ميدانند و از تصويب قانون جديد حمايت ميکنند.

نيکولا سارکوزی، رييس جمهوری فرانسه ماه مه گذشته گفت که مردم فرانسه سخت به ارزشها و عزت والای انسانی معتقد هستند که روبنده زنان به آن ارزش ها خدشه وارد ميکند. در همين حال تعداد کمی از قانون گزارن فرانسه لايحه را ناقض آزاديهای مدنی خواندند و ابراز نگرانی کردند که اين لايحه احساسات و گرايشهای ضد اسلامی را در فرانسه شعله ور خواهد ساخت.

اکثر رهبران مسلمانان فرانسه اعتقاد دارند که اسلام پوشيدن روبنده را الزام آور و واجب ندانسته و آنها استفاده از آنرا در جامعه فرانسه متناسب ندانسته اند. اگرچه در کشور ۶۴ ميليون نفری فرانسه، بخش کوچکی، يعنی حدود ۱۹۰۰ نفر از جامعه ۵ ميليون مسلمانان آن کشور روبنده ميپوشند، اما اکثر رهبران مسلمانان فرانسه ابراز نگرانی کرده اند که تصويب اين قانون مسلمانان را غيرخودی جلوه خواهد داد و آنها را منزوی خواهد کرد. در همين حال از نظر برخی رهبران مسلمان هدف از حجاب زنان و محاسن مردان تفکيک مسلمانان از پيروان ديگر اديان است.

زن مسلمان روبنده پوشی ميگويد که پوشيدن روبنده بخشی از تصميم و زندگی اوست و هشدار ميدهد که وی هرگز آنرا تغيير نخواهد داد.

در صورت تصويب، قانون جديد، زنان متخلف را برای اولين بار ۱۸۹ دلار جريمه خواهد کرد، و کسانيکه زنان را مجبور به پوشيدن روبنده کنند ۱۸ هزار دلار جريمه و به يک سال حبس محکوم خواهند شد.

XS
SM
MD
LG