لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۲

ویلیام برنز برای نوشتن توافق جامع به عراقچی و اشمیت پیوست


ویلیام برنز، قائم مقام وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا
ویلیام برنز، قائم مقام وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا

به گزارش خبرگزاری‌ها ویلیام برنز معاون وزارت خارجه آمریکا، بعد از ظهر روز شنبه برای رایزنی و نگارش متن توافق جامع هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی، به معاونان وزارت امور خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیوست.

این رایزنی‌ها که خبرگزاری ایرنا آن را «فشرده و سنگین» توصیف کرده، پس از ۸ ساعت، روز شنبه به پایان رسید. مشخص نیست آیا این رایزنی‌ها طی دیدارهای جداگانه انجام شده، یا در دیداری سه جانبه بین نمایندگان ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا دنبال شده است.

رایزنی برای نوشتن متن توافق جامع، از روز جمعه در وین میان عباس عراقچی و هلگا اشمیت آغاز شد و آن نشست نیز به مدت ۸ ساعت ادامه یافت. در پی آن، روز شنبه نگارش متن توافق، میان دو نماینده ایران و اتحادیه اروپا، به نمایندگی از گروه ۱+۵، از سر گرفته شد.

سرگئی ریابکوف معاون وزارت امور خارجه روسیه، روز جمعه به خبرنگاران گفته بود مذاکرات به کندی پیش می‌رود اما نومیدکننده نیست. او همچنین از پیوستن گروهی از نمایندگان شرکت روس اتم، شرکت دولتی انرژی اتمی روسیه، به مذاکرات وین در هفته آینده خبر داد.

این دور از گفتگوها که به مذاکرات «وین ۶» معروف شده است، از روز چهارشنبه ١١ تیر ماه آغاز و انتظار می رود تا ٢٩ تیر ماه - آخرین روز مهلت ۶ ماهه تعیین شده در توافق اولیه آذر ماه سال گذشته - ادامه یابد.

پیشتر عباس عراقچی در گفتگو با رسانه‌های ایرانی از وجود پرانتزهای بسیار در متن نوشته شده خبر داده و گفته بود برای پر کردن این پرانتزها کار بسیاری باقی است .

XS
SM
MD
LG