لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۶

اپوزيسيون و اصلاحات دولت غيرنظامی در برمه


Большой праздник в маленьком городе
Большой праздник в маленьком городе

تلاش رييس جمهوری برمه به انجام اصلاحات سياسی و همکاری با آنگ سان سو چی، رهبر دموکراسی برمه، تحسين جامعه بين المللی را برانگيخته است. و سفر وزير امور خارجه ايالات متحده به برمه در ماه نوامبر و سفر کنونی وزير امور خارجه بريتانيا به آن کشور نشان از پذيرش برمه در جامعه بين المللی دارد.

برغم اين پيشرفت ها، آزادی شماری از زندانيان که اين هفته به عنوان بخشی از تعهد دولت به آشتی ملی صورت گرفت موجب نااميدی کسانی شد که اميد داشتند شمار بيشتری از زندانيان سياسی و فعالان در بند آن کشور در ميان آزادشدگان باشند.

خانواده زندانيان در مقابل درهای زندان گردآمدند ولی از بيش از هزار نفر زندانی سياسی که گفته می شود در زندان به سر می برند، فقط شمار کمی در ميان آزادشدگان بودند. در اکتبر گذشته دولت برمه ٢٠٠ فعال و زندانی سياسی را آزاد کرد.

سوسو نوی، فعال کارگری، يکی از آزادشدگان است. او پس از آزادی بلافاصله فعاليت هايی را شروع کرده که در گذشته موجب دستگيريش شد. اين فعال کارگری می گويد: من تلاش می کنم کار اجباری را براندازم؛ اين کاری است که قبل از به زندان افتادن هم انجام می دادم؛ اکنون عليه غصب زمين های کشاورزی نيز فعاليت دارم.

برغم اصلاحات دولت غيرنظامی برمه، رهبران اپوزيسيون انتظار اصلاحات سريعی را ندارند و می گويند: ما خواستار آزادی برای همگان هستيم ولی انتظار چندانی نداريم زيرا دولت به آهستگی عمل می کند.

کميسيون ملی حقوق بشر برمه که اخيرا تشکيل شده برای اولين بار از زندانی که بسياری از زندانيان سياسی در آن نگاهداری می شوند، بازديد کرد. رييس اين کميسيون می گويد برغم مستقل بودن آن؛ در تعريف و تشخيص زندانيان سياسی و آزادی زندانيان بايد با دولت همکاری کنند.

دولت های غربی نيز خواستار آزادی زندانيان سياسی برمه هستند تا پس از آن تحريم های اقتصادی را که در زمان دولت نظامی آن کشور اعمال شده بود بردارند.

XS
SM
MD
LG