لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۸

اصلاحات حيرت آور دولت برمه


اصلاحات حيرت آور دولت برمه
اصلاحات حيرت آور دولت برمه

دولت به ظاهرغيرنظامی برمه که در واقع از طرف نظاميان حمايت و پشتيبانی می شود، با انجام اصلاحات سياسی و اقتصادی، مخالفان خود را به حيرت واداشته است.

سفر اخير هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، به برمه، يکی از تبعات اين اصلاحات به شمار می رود.

در مدت اقامت خانم کلينتون در برمه پای صحبت برخی از ساکنان رانگون نشسته و نظر آنها را در مورد تحولات جديد، جويا شديم.

در واقع سفر وزير امور خارجه آمريکا به برمه گويای سالی مالامال از وقوع تحولات مثبت در داخل اين کشور بود، تحولاتی که با تصميم، و به رهبری شخص تين سين، رييس جمهوری برمه، انجام گرفته اند. اين اصلاحات تا بدانجا مؤثر بوده که مبارز سرشناس و طرفدار دموکراسی، آنگ سان سوچی را نيز به تحسين واداشته است.

خانم سوچی می گويد: اين سرآغاز يک آينده نوين برای همه ما تلقی می شود، با اين اميد که بتوانيم اين دستاوردها را پاس بداريم.

برمه روزی يکی از غنی ترين و درخشانترين ستاره ها در جنوب شرق آسيا بود. بسياری از ساختمانهای زيبای دوران استعمار بريتانيا در رانگون در زير چکمه های دولت نظامی لگد مال شدند.

اکثر مردم برمه عادت دخالت در بحثهای سياسی را از دست داده بودند. اين حالت از چند ماه پيش کمرنگ شده است.

بعضی از مردم در واکنش به اصلاحات دولت می گويند، تغييری در وضع مردم عادی بوجود نيامده، اما بعضی ديگر معتقدند، وضعيت اقتصادی و دولتی بهتر شده است.

«آن چاو وين» صاحب يکی از جواهرفروشيهای معروف و زنجيره ای برمه، می گويد: طلا و جواهر از صنايع بزرگ برمه بشمار می رود.

وی ضمن ابراز رضايت از وضعيت کنونی بازار جواهر می افزايد: اگر به خاطر تحريمهای اروپا و آمريکا نبود، بازار به مراتب بهتر از اين می توانست باشد. به نظر من دولت ما واقعاً دارد سعی می کند تغييرات زيادی بوجود آورد. ما واقعاً احساس می کنيم تغييراتی دارد بوجود می آيد، می شنويم، می خوانيم و می بينيم که اين تغييرات دارد صورت می گيرد.

مقررات دست و پا گير و انحصارطلبی هايی که سالهاست اقتصاد برمه را فلج کرده، به تدريج رو به کاهش دارد.

يکی از اقدامات کليدی برای از بين بردن فساد در برمه، ايجاد يک ساختار ارزشی واحد برای معامله ارزهای خارجی در کشور است.

نرخ رسمی هر يک دلار آمريکا در برمه معادل ۷ چات، پول رايج برمه است، در حاليکه بهای دلار در بازار آزاد به يکصد چات نيز می رسد.

با اين تفاصيل، گرچه بسياری در داخل و خارج از برمه خوش بينند که جهتگيری سياستهای دولت در راستای ايجاد تغييرات دموکراتيک در کشور تغيير کرده است، اما اين تغييرات هنوز پا نگرفته و آينده کشور کماکان نامعلوم است.

XS
SM
MD
LG