لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۷

صدها زندانی سياسی در برمه آزاد شدند


صدها زندانی سياسی در برمه آزاد شدند
صدها زندانی سياسی در برمه آزاد شدند

برمه صدها زندانی سرشناس سياسی در آن کشور را بعنوان بخشی از يک طرح عفو عمومی، آزاد کرد. رسانه های دولتی برمه خبر می دهند که دولت آن کشور ۶۵۱ زندانی را برای مشارکت در سازندگی در آن کشور، آزاد کرده است. خانواده «مين کو نيانگ» زندانی سرشناس برمه که در جنبش دموکراسی خواهی ۱۹۸۸ نقش کليدی داشت، می گويند که وی در ميان آزادشدگان است.

آمريکا و اتحاديه اروپا می گويند تحريم های اقتصادی دولت برمه را تا آزادی همه زندانيان سياسی، پايان نخواهند داد.

در همين حال آنگ سان سوچی، رهبر اپوزيسيون برمه، می گويد اين کشور در آستانه تحولات دموکراتيک است. اين سخنان در شرايطی عنوان می شود که دولت برمه روز پنجشنبه با يکی از اصلی ترين گروه های شبه نظامی اين کشور قرارداد آتش بش امضا کرد.

بانوی صلح برمه از تحولات دموکراتيک سخن می گويد. آنگ سان سوچی، دبير کل حزب اتحاديه دموکراسی برمه و برنده جايزه صلح نوبل، در پيامی ويديويی که از سوی «جامعه آسيا» منتشر شد از گروه های بين الملل می خواهد به مردم برمه در راه رسيدن به دموکراسی کمک کنند.

آنگ سان سوچی گفت: اکنون برمه در آستانه تحولات دموکراتيک است، ما هنوز تحول نيافته ايم اما در آستانه اين تحول هستيم. ما خواستار کمک دوستانمان برای حرکت در اين مسير هستيم. اين مسير دشوار است ولی با کمک «جامعه آسيا» و ديگر دوستانمان می توانيم اين مسير را هموار کنيم.

سخنان رهبر اپوزيسيون برمه در شرايطی منتشر می شود که دولت اين کشور اعلام کرد با شبه نظاميان «کارن» قرارداد آتش بس امضا کرده است. شبه نظاميان استان «کارن» طی شش دهه گذشته برای کسب خودمختاری با دولت مرکزی در جنگ بوده اند. صلح با اين گروه يکی از شروط غرب برای بهبود روابط با برمه بوده است و آتش بس نشان از تلاش دولت برمه برای خروج از انزوای بين المللی دارد.

ناظران مسائل برمه معتقدند سال ٢۰۱٢ آبستن تحولات مهم و ماندگاری در اين کشور است.

ويشاکا دزائوی، رييس «جامعه آسيا» می گويد: سال ٢۰۱٢ بسيار مهم است زيرا تحولات زيادی در برمه در حال وقوع است. آنگ سان سوچی موافق است که اين تغييرات می تواند اثر دائمی داشته باشد. ما می خواهيم به آمريکايی ها بگوييم که اکنون زمان بسيار مهمی است.

«جامعه آسيا» که مرکزش در نيويورک است روز چهارشنبه جايزه سالانه خود را به آنگ سان سوچی اهدا کرد.

طی سه دهه گذشته، آنگ سان سوچی ۶۷ ساله يکی از اصلی ترين منتقدان حاکمان نظامی برمه بوده است. در سال ۱۹۹۰ حزب اتحاديه دموکراسی اکثريت آراء انتخابات سراسری برمه را از آن خود کرد. ولی حاکمان نظامی اين کشور از تشکيل مجلس منتخب مردم جلوگيری کردند. آنگ سان سوچی تا سال ٢۰۱۰ به مدت پانزده سال در حبس خانگی بود.

روز سه شنبه خانم سوچی اعلام کرد در انتخابات آينده مجلس برمه شرکت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG