لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۵

ابراز نگرانی آمریکا از ادامه نبرد در برمه


واحدی از ارتش مستقل کاچین
واحدی از ارتش مستقل کاچین
آمریکا می گوید از خشونت جاری در ایالت کاچین در برمه عمیقا نگران است. در آنجا نبرد بین ارتش و گروه های شورشی علیرغم آتش بس ادامه دارد.

سفارت آمریکا در رانگون روز پنجشنبه در بیانیه ای با استناد به گزارش های رسانه ها و سازمان های غیردولتی گفت ارتش به هجوم در کاچین، در شمال شرقی برمه ادامه می دهد، و افزود حملات به وارد آمدن تلفات به غیر نظامیان منجر شده است و کوشش برای دست یابی به هدف آشتی ملی را ضعیف می کند.

سخنگوی رییس جمهوری برمه به صدای آمریکا گفت بیانیه سفارت متوازن نیست، و به حملات شورشیان کاچین به هدف های دولتی و غیرنظامی اشاره نمی کند.

دولت آتش بس یک جانبه ای را که قرار است روز شنبه برقرار شود اعلام کرده ، اما نبردهای پراکنده ادامه یافته است. شاهدان و مقامات شورشی به صدای آمریکا گفتند سربازان از توقف کوتاه در خصومت ها برای پیشروی به سوی مواضع شورشیان استفاده کردند.

بیانیه سفارت آمریکا دو طرف را به "برداشتن تمام گام های لازم برای ایجاد فضای گفت و شنود" ترغیب می کند، همچنین از دولت برمه می خواهد امکان "دسترسی بدون مانع" آژانس های آمریکایی و بین المللی امداد به کسانی را که به کمک نیاز دارند فراهم آورد.

سربازان برمه و شورشیان کاچین از سال ۲۰۱۱ ، زمانی که آتش بس ۱۷ساله نقض شد ، درگیر جنگ بوده اند. این تنها جنگ داخلی در برمه است. دیگر گروه های قومی توافقنامه های صلح با دولت امضا کرده اند.
XS
SM
MD
LG