لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۴

کاهش ناآرامی فرقه ای در غرب برمه


سازمان ملل متحد می گوید وضعیت امنیتی در ایالت راخین در غرب برمه رو به بهبود است؛ جایی که خشونت بین بودائی ها و مسلمانان روهینگیا ده ها کشته و هزاران آواره برجا گذاشته است.

دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل متحد می گوید گزارش های زدوخورد طی سه هفته گذشته کاهش یافته است، اما هشدار می دهد تنش های فرقه ای با ادامه مناقشه های پراکنده در برخی مناطق بالا است.

مقامات برمه می گویند از اواخر ماه می، زمانی که شورش و حملات تلافی جویانه پس از متهم شدن سه مرد مسلمان به تجاوز به یک زن بودایی و کشتن او براه افتاد، ٨٧ تن کشته شده اند.

ناآرامی ها وضع دشوار مردم روهینگیا را نمایان کرده است، آنها از کسب حقوق شهروندی در برمه محروم هستند و به عنوان یک گروه قومی به رسمیت شناخته نمی شوند.

بسیاری از برمه ای ها ٨٠٠ هزار روهینگیا را مهاجران غیر قانونی بنگلادش تلقی می کنند.


گروه های حقوق بشری مانند دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل نیز نیروهای امنیتی برمه را به خشونت و دستگیری جمعی روهینگیا ها متهم کرده اند.

دولت برمه که تاریخی طولانی از خشونت علیه اقلیت های قومی دارد، اتهامات را تکذیب کرده است و می گوید نیروهای امنیتی با خویشتنداری عمل کردند. ایالت روهینگیا از اوائل ژوئن در وضعیت فوق العاده بسر می برد.
XS
SM
MD
LG