لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۸

سفر رهبر دمکراسی برمه به تایلند


آونگ سان سوچی رهبر جنبش دمکراسی برمه وارد پایتخت تایلند شد. در ۲۴ سال اخیر این نخستین سفر بین المللی او است، که به یک دوره انزوا در کشورش پایان می دهد.
هواپیمای حامل برنده جایزه صلح نوبل غروب سه شنبه در پی توقفی کوتاه در رانگون در بانکوک به زمین نشست.

او قرار است چند روزی را در تایلند بگذراند و انتظار می رود با یینگلات شیناواترا نخست وزیر این کشور ملاقات کند و اواخر هفته در اجلاس مجمع اقتصادی جهان در شرق آسیا سخن بگوید.

آسمانخراش ها و زندگی شهری متراکم بانکوک با شهر توسعه نیافته رانگون به شدت در تضاد است. در آنجا آونگ سان سوچی که اخیرا به نمایندگی پارلمان برگزیده شد، ۱۵ سال از ۲۲ سال گذشته را به دلیل چالش رهبری نظامی سرکوبگر - که دهها سال بر برمه حکومت می کرد - گذراند.

سوچی که در سال ۲۰۱۰ از بازداشت خانگی آزاد شد، پیشتر حاضر نبود از برمه خارج شود زیرا می ترسید مقامات به او اجازه بازگشت ندهند.

بسیاری نخستین سفر بین المللی اونگ سان سوچی را لحظه ای مهم در روند اصلاحات سیاسی برمه می دانند، که سال پیش با انتقال قدرت به یک دولت به ظاهر غیر نظامی آغاز شد.

برنده جایزه صلح نوبل در تایلند همچنین با برخی از دهها هزار آواره و کارگر مهاجر برمه ای که از مناقشه قومی در مناطق مرزی برمه گریخته اند دیدن می کند.

آونگ سان سوچی پیش از آن که رهسپار تایلند شود، با مان موهان سینگ نخست وزیر هند، در دیدار سه روزه او از برمه، ملاقات کرد و در یک کنفرانس خبری گفت مناسبات نزدیکتری بین دو کشور را انتظار می کشد.

سینگ نخستین نخست وزیر هند است که از سال۱۹۸۷ از برمه دیدن کرد. و دیدار او با آونگ سان سوچی نشانه ای بر آمادگی هند برای تاکید دوباره بر مناسبات با جنبش اوپوزیسیون برمه تلقی می شود.
XS
SM
MD
LG