لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۰

دیده بان حقوق بشر: برمه از مسلمان آن کشور حمایت کند


یک گروه حقوق بشری از برمه خواست از هزاران مسلمان سکنه نواحی غربی آن کشور حمایت و حفاظت کند.

دولت برمه می گوید در جریان یک هفته زدوخوردهای فرقه ای میان بودائی ها و مسلمانان بیش از ۲۸۰۰ خانه به آتش کشیده شده است و ۱۱۲ نفر کشته شده اند؛ هر چند که دولت بعدا شمار کشته را به ۶۴ نفر کاهش داده است.


دیده بان حقوق بشر، که مقر آن در نیویورک است، امروز، شنبه، با انتشار اطلاعیه ای گفت بیم آن می رود شمار تلفات با توجه به ارقامی که شاهدان گریخته از محل از زدوخوردها ارائه می دهند به مراتب بیشتر باشد. این گروه حقوق بشری می گوید مسلمانان به گونه ای افراطی و نامتجانس هدف قرار گرفته اند.

سازمان ملل متحد نیز روز پنجشنبه با صدور بیانیه ای از مقامات برمه خواستار ممانعت از بی قانونی و حملات ناشی از تعصبات مذهبی و سیاسی، و متوقف ساختن تهدید ها و شعارهای افراطی شده است.

دیده بان حقوق بشر می گوید در ماه ژوئن پس از آنکه اقدام نیروهای امنیتی برای مهار زدوخورد های فرقه ای میان مسلمانان و بودائی ها به شکست انجامید، مواردی حاکی از قتل، تجاوز و توقیف های دستجمعی مسلمانان را ثبت کرده است.

بعضی از گروه های حقوق بشری می گویند ارتش برمه با سابقه طولانی اش در نقض حقوق اقلیت ها، مسلمانان را در جریان ناآرامی ها به گونه ای نامنصفانه، هدف گرفته است. دولت برمه این اتهام را تکذیب می کند.
XS
SM
MD
LG