لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۴

رئیس جمهوری جدید میانمار کیست


هتین کیاو، رئیس جمهوری جدید میانمار، دوست نزدیک آنگ سان سوچی است.
هتین کیاو، رئیس جمهوری جدید میانمار، دوست نزدیک آنگ سان سوچی است.

پارلمان میانمار روز سه شنبه رئیس جمهوری جدیدی انتخاب کرد و کشور یک گام بسوی حکومت دمکراتیک کامل نزدیکتر شد.

"هتین کیاو"، ۷۰ ساله، با دریافت ۳۶۰ رای از ۶۵۲ رای، دو کاندیدای دیگر را شکست داد و بعنوان نخستین رئیس جمهوری غیر نظامی میانمار در بیش از پنج دهه انتخاب شد.

این انتخاب پیش بینی می شد – کیاو دوست دوران کودکی و معتمد دیرینه آنگ سان سوچی، برنده جایزه نوبل و رهبر اتحاد ملی برای دمکراسی، که در انتخابات نوامبر کنترل هر دو مجلس پارلمان را به دست گرفت، بود.

آنگ سان سوچی به دلیل ماده ای در قانون اساسی که صراحت دارد هیچ کسی با داشتن همسر یا فرزند متولد خارج نمی تواند رئیس جمهوری شود، از انتخاب به این مقام ممنوع است، با این حال گفته است از طریق یک کاندیدای نایب کشور را اداره خواهد کرد. – شوهر فقید و دو فرزند او بریتانیایی هستند.

"هتین کیاو" روز اول آوریل مقام ریاست جمهوری را بر عهده خواهد گرفت، و ۵۰ سال حکومت کامل یا محدود ارتش بر میانمار – برمه سابق – رسما به پایان خواهد رسید. با این حال، کاندیدای ارتش همراه با کاندیدای دیگری که اتحاد ملی برای دمکراسی انتخاب کرد، بعنوان معاونان ریاست جمهوری کار خواهند کرد.

آنگ سان سوچی قبلا گفته است رئیس جمهور را، که اقتداری نخواهد داشت، کنترل خواهد کرد. او به وفاداری کامل کیاو، که قانونا رئیس دولت است، متکی خواهد بود. هنوز روشن نیست آیا سان سوچی هیچ سمت رسمی در دولت جدید خواهد داشت یانه.

مجله تایم در گزارشی می گوید تا یک هفته پیش، هتین کیاو برای کمتر کسی آشنا بود. در جریان کارزار انتخاباتی در میان کاندیداهای اتحاد ملی برای دمکراسی نبود، و بنظر نمی رسد حتی یک سخنرانی سیاسی ایراد کرده باشد. اما بسیاری از مردم برمه بسرعت در مقام حمایت از کیاو بر آمدند و رسانه های اجتماعی او را "رئیس جمهور ما" اعلام کردند. یک مورخ او را "شخصیتی بسیار محترم و مردی خوب" نامید. اهالی اینترنت از گزارش های رسانه های بین المللی که به کیاو بعنوان راننده سان سوچی اشاره می کردند، بر آشفته شدند (هرچند گاهی اتومبیل حامل آنگ سان سوچی را می راند، اما به گفته یک عضو حزب هرگز شوفر رسمی او نبود).

مقامات حزب، جایگاه کیاو را بالاتر می بینند و به سال ها خدمت او برای آرمان دمکراسی و نیز این که پدرش شاعر مشهوری بود اشاره می کنند.

زندگینامه رسمی رئیس جمهور جدید منتشر نشده است، اما گزارش ها نشان می دهد او همکلاسی آنگ سان سوچی در دبیرستان بود. پیش از آن که برای تحصیل در علوم کامپیوتری به دانشگاه لندن برود، در اقتصاد مدرک گرفت.

هتین کیاو از نیمه دهه ۱۹۷۰ در وزارت های صنعت و خارجه کار کرد. در سال ۱۹۹۲، دو سال پس از آن که شورای نظامی حاکم پیروزی انتخاباتی اولیه اتحاد ملی برای دمکراسی را نادیده گرفت، استعفا داد. از آن هنگام بعنوان معتمد سان سوچی شهرتی به دست آورد. او همچنین ریاست یک بنیاد خیریه را که به نام مادر سوچی تاسیس شده است بر عهده دارد. گفته می شود در جریان سال ها بازداشت خانگی آنگ سان سوچی، هتین کیاو رابط بین او و جهان خارج بود.

در گزارش تایم گفته می شود خصوصیت های شخصی کیاو ممکن است مفید باشد؛ نقش ریاست جمهوری می تواند او را در کنفرانس های بین المللی ببرد و در کنار رهبران جهان بنشاند. اما کیاو – که وفاداری به آنگ سان سوچی دلیل اصلی انتخابش بود – احتمال نمی رود از خواسته های سوچی منحرف شود، و او از هر جهت رهبر جدید میانمار خواهد بود.

XS
SM
MD
LG