لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۷

احزاب نظامیان برمه خود را برنده انتخابات اخیر می دانند


احزاب نظامیان برمه خود را برنده انتخابات اخیر می دانند
احزاب نظامیان برمه خود را برنده انتخابات اخیر می دانند

دو حزب مورد پشتیبانی نظامیان حاکم در برمه اعلام کرده اند برندگان انتخابات پارلمانی سراسری و شوراهای محلی این کشورند.

این نخستین انتخابات در برمه در بیست سال گذشته، برای گزینش اعضای دو مجلس نمایندگان و سنا و شوراهای محلی چهارده گانه برمه برگزار شد. مقامات دولت نظامی برمه هنوز نتایج انتخابات را اعلام نکرده اند؛ اما کارشناسان رویدادهای برمه گفته اند، بی تردید دو حزب «اتحاد همبستگی» و «پیشرفت» برخوردار از پشتیبانی شورای نظامی حاکم، برندگان اصلی این انتخابات خواهند بود.

احزاب مخالف دولت اعلام کردند تقلبات گسترده صورت گرفته و مقامات دولتی مردم را وادار کردند رای خود را به احزاب مورد پشتیبانی نظامیان دهند.

براساس قانون اصلاح شده انتخابات که چندی پیش به تصویب رسید یکچهارم کرسی های نمایندگی دو مجلس به نظامیان حاکم تعلق خواهد گرفت.

آنگ سان سوچی، رهبر مخالفان دولت تحت نظارت شدید قرار داشت و بیشتر خبرنگاران خارجی و ناظران جهانی از نظارت بر روند رای گیری محروم بودند.

حزب ائتلاف ملی برای دمکراسی برمه به رهبری آنگ سان سوچی این انتخابات را تحریم کرده بود.

گزارشهای دریافتی از رانگون پایتخت بازرگانی این کشور حاکی از شمار اندک رای دهندگان و استقبال سرد از این انتخابات بوده است.

پرزیدنت اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده طی بیانیه ای انتخابات برمه را ناسالم و غیرآزاد دانست.

کاخ سفید گفته است انتخابات برمه بدون ناظران جهانی آگاه به معیارهای انتخابات قانونی برگزار شده و دوهزار و یک صد زندانی سیاسی این کشور، یکی از تلخ ترین نقائص این انتخابات است.

XS
SM
MD
LG