لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۰

رهبر دمکراسی برمه حزب خود را به ثبت می رساند


رهبر دمکراسی برمه حزب خود را به ثبت می رساند
رهبر دمکراسی برمه حزب خود را به ثبت می رساند

آونگ سان سوچی رهبر دمکراسی برمه روز جمعه «لیگ ملی برای دمکراسی» را بعنوان یک حزب سیاسی ثبت کرد. این اقدام راه را برای کاندیدا شدن او در انتخابات پارلمانی هموار می سازد.
مقامات حزب می گویند وقتی ثبت حزب رسما تصویب شد، و انتظار می رود ظرف یک هفته انجام گیرد، آنها در یک سلسله انتخابات فرعی آینده وارد رقابت خواهند شد. آونگ سان سوچی هنوز حوزه ای را که قرار است در آن وارد مبارزات انتخاباتی شود اعلام نکرده است.
برنده جایزه صلح نوبل همچنین برای نخستین بار از زمان آزادی از بازداشت خانگی در اواخر سال پیش، از پارلمان دیدن کرد، و با «شوه مان»، یک عضو ارشد دولت که از حمایت ارتش و شورای نظامی حاکم پیش از آن برخوردار است، به گفت و گو نشست.
لیگ ملی برای دمکراسی – ان ال دی - سال پیش بدلیل خودداری از مشارکت در انتخابات بحث انگیز پارلمانی موقعیت خود را بعنوان یک حزب از دست داد. به رهبر لیگ اجازه داده نشد کاندیدای نمایندگی پارلمان شود.
انتخابات موجب روی کارآمدن دولت جدیدی در برمه شد که، هرچند هنوز افسران نظامی گذشته و حال بر آن مسلط هستند، به اجرای سلسله اصلاحاتی، از جمله کاهش محدودیت های مطبوعاتی و آغاز گفت و شنود با منتقدین، پرداخته است.
روز جمعه بنقل از مقامات پارلمان گفته شد آنها از بازگشت آونگ سان سوچی به حوزه سیاست استقبال می کنند.

XS
SM
MD
LG