لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۰

آنگ سان سوچی به دنبال بازگشایی حزب


آنگ سان سوچی به دنبال بازگشایی حزب
آنگ سان سوچی به دنبال بازگشایی حزب

آنگ سان سوچی، رهبر اپوزیسیون برمه، روز دوشنبه در مقر حزب متبوعش «اتحادیه ملی برای دموکراسی» حاضر شد تا در تلاش برای دایر کردن قانونی این حزب، با وکلا مذاکره کند.

اتحادیه ملی برای دموکراسی، پس از آن که از ثبت نام برای شرکت در انتخابات ۷ نوامبر خودداری کرد، منحل اعلام شد. این اولین انتخابات در برمه در بیست سال گذشته به شمار می رود.

حزب خانم سوچی در انتخابات سال ۱۹۹۰ پیروز شد اما رهبران نظامی برمه، از به قدرت رسیدن این حزب جلوگیری کردند.

رهبری حزب اتحادیه ملی دموکراسی، تصمیم گرفت در اعتراض به قوانین انتخابات آن را تحریم کند. این قوانین از اتحادیه ملی دموکراسی می خواست که برای شرکت در انتخابات، عضویت آنگ سان سوچی را لغو کند زیرا او در بازداشت خانگی بود.

سخنگو و وکیل حزب گفتند اتحادیه ملی دموکراسی قصد دارد از دادگاه بخواهد درباره مشروعیت قانون انتخابات تصمیم بگیرد.

خانم سوچی، پس از رهایی از حصر خانگی در روز شنبه از سوی هزاران تن از طرفدارانش مورد استقبال قرار گرفت. او در سخنان روز یکشنبه خود در مقر حزب، آزادی بیان را سنگ بنای دموکراسی خواند.

او همچنین گفت می خواهد در راستای ایجاد تغییرات در برمه، با تمامی نیروهای دموکراتیک همکاری کند. او همچنین بر لزوم گفت و گو با رهبران نظامی کشورش تاکید کرد.

آنگ سان سوچی، برنده جایزه نوبل صلح، در مصاحبه تلفنی با صدای آمریکا گفت تلاش خواهد کرد تا دولت برمه را متقاعد سازد که «آشتی ملی به نفع همگان است».

XS
SM
MD
LG