لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۲

برمه: خشونت به نژاد یا مذهب ارتباط ندارد


تین شین رییس جمهوری برمه می گوید خشونت مرگبار اخیر بین بودائیست ها و مسلمانان در ایالت راخین در شرق برمه هیچ ارتباطی به نژاد یا مذهب ندارد.
رییس جمهوری این نظر را روز پنجشنبه در جریان دیداری با احمت داووت اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه ابراز داشت. او برای پیشنهاد کمک به هزاران نفر که در مناقشه دربدر شده اند به برمه رفته است. تین شین می گوید قتل بی رحمانه یک دختر و گرفتن انتقام از مرتکبین این جنایت، انگیزه ناآرامی بود.

بر اساس ارقام رسمی، در خشونت فرقه ای بین مسلمانان روهینگیا و بودائیست های راخین ده ها تن از پایان ماه مه کشته شده اند. اما به گفته برخی از گروه های طرفدار حقوق بشر و بنا به گزارش های پزشکی ارقام ممکن است بالاتر باشد.
پرزیدنت شین چنین شایعاتی را رد کرد و گفت از «مته به خشخاش گذاشتن رسانه ها» مایوس شده است. او تاکید کرد که فقط ۷۷ تن – ۳۱ راخین و ۴۶ روهینگیا - جانسپرده اند.

وزیر امور خارجه ترکیه پیش از آن که رهسپار برمه شود اظهار داشت او اطلاعات متناقضی درباره ارقام تلفات در ایالت راحین دریافت کرده است، و به خبرنگاران گفت در تماسی که با رهبران مذهبی برمه گرفت آنها گفتند هزاران نفر کشته شده اند.
خشونت در اواخر ماه می در پی متهم شدن سه مرد مسلمان به تجاوز به یک زن بودائی جوان و کشتن او آغاز شد، و در یک حمله ظاهرا انتقامی ۱۰ مسلمان کشته شدند.

این ماجرا، موجی از انتقاد از سوی کشورهای اسلامی براه انداخته است، برخی از آنها مناقشه را موردی از آزار مذهبی علیه روهینگیا تلقی می کنند. سازمان کنفرانس اسلامی در عربستان سعودی نیز خواسته است درباره خشونت تحقیق شود.

همچنین گروه های طرفدار حقوق بشر از دولت برمه خواسته اند بیشتر از اعضای روهینگیا، که اکثر آنها از شهروندی محروم هستند، محافظت کند. دیده بان حقوق بشر اخیرا در گزارشی گفت نیروهای امنیتی برمه در پی خشونت فرقه ای مرتکب قتل، تجاوز جنسی، و دستگیری های جمعی علیه گروه شده اند.

برمه اتهامات را رد کرده است و می گوید نیروهای امنیتی در کوشش برای پایان دادن به خشونت با خویشتنداری عمل کردند. دولت می گوید برای کمک به ۶۰ هزار نفر که در اثر مناقشه آواره شده اند کار می کند.

پرزیدنت تین شین روز پنجشنبه از کمک ۵۰ میلیون دلاری ترکیه سپاسگزاری کرد، همچنین گفت از دیدار رهبران سازمان کنفرانس اسلامی استقبال می کند تا بتوانند شاهد واقعیت در راخین باشند.
XS
SM
MD
LG