لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۵

ادعای خانواده مسلمان در سوئیس برای ممانعت از شنای فرزندان در استخر مختلط رد شد


شنا با بورکینی- سواحل فرانسه
شنا با بورکینی- سواحل فرانسه

یک دادگاه عالی اروپایی شکایت یک خانواده مسلمان برای معافیت شنای دخترشان را در استخر مختلط مدرسه، رد کرد.

دادگاه حقوق بشر اروپا واقع در استراسبورگ فرانسه در مورد شکایت خانواده ای مسلمان که خواستار معافیت دخترشان از کلاسهای مختلط شنای مدرسه شده بودند تصمیم گرفت. دادگاه درخواست آنها را رد کرد.

یک زن و شوهر ترکیه ای تبار که شهروند سوئیس هستند به دادگاهی در این کشور شکایت کردند که کلاسهای اجباری شنا، آزادی مذهبی خانواده را نقض می کند. دادگاه اولیه این ادعای آنها را رد کرد اما بعد از شکایت این خانواده به دادگاه حقوق بشر اروپا، این دادگاه هم روز سه شنبه ادعای آنها را رد کرد.

دادگاه حقوق بشر اروپا می گوید مدارس عمومی نقش مهمی در خوگرفتن بچه های مهاجر با جامعه میزبان دارند. طبق قانون مدارس شهر بازل در سوئیس، شرکت در کلاسهای شنا برای همه اجباری است و اگر معافیتی صورت گیرد هم تنها برای کسانی که به سن بلوغ رسیده اند، میسر است.

دخترهای خانواده شاکی هنگام طرح شکایت هفت و نه ساله بودند.

دادگاه حقوق بشر اروپا می گوید مقامات سوئیسی برای آسودگی خاطر این خانواده هر اقدامی لازم باشد،از جمله جدا کردن دوش و اجازه پوشیدن مایوهای اسلامی موسوم به «بورکینی» توسط دانش آموزان را انجام می دهد.

خانواده شاکی می گوید پوشیدن بورکینی باعث می شود فرزندانشان احساس خجالت کنند.آنها دخترانشان را از شرکت در کلاسهای شنا بازداشتند و پس از دو سال مجبور به پرداخت هزار و چهارصد فرانک سوئیس جریمه شدند. همین باعث شد شکایت خود را به دادگاه ببرند.

در سالهای اخیر و با بالا رفتن جمعیت مهاجران مسلمان در کشورهای اروپایی ، شکایت هایی مشابه در کشورهای دیگر از جمله آلمان نیز مطرح شده است و بیشتر آنها نتایجی همسان داشتند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG