لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۰

فرمانده ارتش بورکینا فاسو قدرت را به دست گرفت


در پی استعفای رئیس جمهوری بورکینا فاسو، ژنرال اونوره ترائوره فرمانده ارتش آن کشور قدرت را بدست گرفت و مقررات منع رفت و آمد شبانه اعلام کرد.

رسانه های کشور ضمن انتشار استعفای بلیز کومپائوره رئیس جمهوری، گزارش دادند که دوره انتقال قدرت، ۹۰ روز طول خواهد کشید و در پی آن انتخابات انجام خواهد شد.

فرانسه از تحولات مستعمره سابق خود استقبال کرد.

امروز جمعه تظاهرات معترضان ادامه داشت، اما خشونتی رخ نداد، و هنوز از محل سکونت رئیس جمهوری مستعفی اطلاعی در دست نیست.

رسانه های محلی استعفا نامه کومپائور را پخش کردند. رئیس جمهوری سابق در استعفانامه خود خواهان برقراری یک دوره انتقالی ۹۰ روزه منجر به برگزاری انتخابات شده است.

تلویزیون «بورکینا ۲۴» گزارش می دهد کومپائور در یک کاروان نظامی بسیار مسلح کاخ ریاست جمهوری را ترک کرد. او در پی بدست گرفتن قدرت در کودتایی در سال ۱۹۸۷، به مدت ۲۷ سال بر بورکینا فاسو حکومت کرد.

نآ ارامی روز پنجشنبه زمانی آغاز شد که قانون گذاران برای رای دادن به یک متمم قانون اساسی که به کومپائور اجازه می داد برای یک دوره دیگر در مقامش باقی بماند. پس از آن که صد ها معترض به بنای پارلمان هجوم بردند و آنرا به آتش کشیدند، دولت متمم را پس گرفت.

سازمان ملل متحد می گوید بان کی مون وضعیت امنیتی در بورکینا فاسو را با نگرانی دنبال می کند، و تمام طرف ها را به پایان استفاده از خشونت، آرامش و خویشتنداری، و گفت و شنود برای حل اختلافات فرا می خواند.

XS
SM
MD
LG