لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۳

پناهگاه های دوران جنگ سرد در مسکو مورد بازديد جهانگردان قرار می گيرند


پناهگاه های دوران جنگ سرد در مسکو مورد بازديد جهانگردان قرار می گيرند
پناهگاه های دوران جنگ سرد در مسکو مورد بازديد جهانگردان قرار می گيرند

انبارهای زير زمينی در مسکو بخشی از تاريخ معاصر آن کشور به شمار ميرود . انبارهايی که در طول جنگ سرد به عنوان سرپناهی برای سربازان اتحاد جماهير شوروی در جريان مواجهه احتمالی اتمی با آمريکا ساخته شد و اينک به موزه تبديل شده است.

۶۰ متر در اعماق زمين که مجموعه ۱۸ رشته پلکان را شامل ميشود جهانگردان را با تجربه ای منحصر به فرد از بخش بی نظيری از تاريخ معاصر مسکو آشنا ميکند. پشت دَرِ ايمن و محکم يک و نيم تنی، انبار زير زمينی ای نهفته است که محل نگهداری ابزار و تسهيلات اتمی مربوط به دوران جنگ سرد بوده است. امری که شهروندان آن دوران اتحاد جماهير شوروی را نگران از يک مواجهه اتمی ميان آن کشور و ايالات متحده، کرده بود .

اينک تهديد اين مواجهه اتمی پشت سر گذاشته شده اما بخشی از انبار های زير زمينی که به عنوان بخش زنده ای از تاريخ بجا مانده مورد توجه جهانگردان قرار گرفته است .

ويکتور بارانوو راهنمای تورجهانگردی در انبار زير زمينی ای است که از آن به عنوان موزه شماره ۴۲ ياد ميشود .اين انبار در مرکز شهر مسکو است. بارانوو می گويد: «هنگامی که بازديدکنندگان به اينجا می آيند چيزهايی را می بينند که هيچگاه در طول زندگی روزمره با آنها مواجه نشدند. تجربه منحصر به فردی است بويژه برای نسل های پيشين؛ آنها را به دوران جوانی شان باز می گرداند.»

حدود ۳۰ سال پيش انبارهای زير زمينی بخشی از سياست های استراتژيک جنگ آن دوران مسکو به شمار ميرفت. به اين نحو که نقش سرپناه را در يک جنگ احتمالی اتمی برای سربازان اتحاد جماهير شوروی ايفا ميکرد. تهديدی که خطرش امروز رفع شده است.

ويکتور بارانوو می گويد: «ما نبايد تاريخمان از يادمان برود؛ بويژه دانش آموزان نسل امروز. وقتيکه آنها به اينجا می آيند و ما از آنها ميپرسيم جنگ سرد چه بوده؟ آنها در جواب ميگويند جنگی در زمستان بوده است. يا می گويند در اين جنگ از سلاح های سرد استفاده شده از اين رو جنگ سرد آنرا می نامند . آنها هيچ اطلاعی از آنچه که حتی دو دهه پيش رخ داده و همچنان تاثيرش در زندگی امروز ما مشهود است، ندارند . اين کار ماست تا به آنها نشان دهيم مردم اتحاد جماهير شوروی چه رَوَندی را پشت سر گذاشته اند تا امروز به اينجا رسيده اند .

يکی از وجوه تمايز اين موزه بخاطر آنکه خود بخشی از تاريخ بوده و بازسازی نشده است محسوس و مشهود بودن آن برای جوانانی است که هرگز آن دوران را نديده اند .

آناستاسيا لومووسوا، يکی از جهانگردان، ميگويد عالی است؛ ميتوانيد همه چيز را از نزديک ببينيد، لمس کنيد؛ برايتان بخش به بخش آنرا توضيح ميدهند. جالب است که حتی آن بچه ای که به سن مدرسه نرسيده با ديدن اين موزه کلی در ارتباط با اين بخش از تاريخ آشنا می شود. بسيار آموزنده و حاوی اطلاعات مفيد است.

در اعماق زمين بازديدکنندگان اين فرصت را می يابند تا آن چيزی را از نزديک تجربه کنند که انگار بازماندگان يک انفجار اتمی می توانستند تجربه کرده باشند. آنها همچنين با راهروهايی در ژرفای زمين روبرو ميشوند که بخش بخش اين انبار زير زمينی را به هم متصل ميکند.

XS
SM
MD
LG