لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۷

گاودوانی سان فرمین ده ها زخمی به بارآورد


روز شنبه در دور ماقبل آخر رسم گاودوانی در جشنواره سان فرمین در شهر پامپلونای اسپانیا ۲۳ نفر مجروح شدند.

هنگامی که تماشاچیان از برابر گاو هایی که سر به دنبالشان گذاشته بودند، فرار می کردند، در ورودی تنگ محوطه گاوبازی گیر افتادند و تلی از کسانی که زمین خورده و روی همدیگر افتاده بودند، راه ورود به تونل را بر گاوهای دونده سد کرد.

به گفته سخنگوی محلی وزارت کشور اسپانیا، دروازه ای که معمولاً برای ورود پلیس به درون محوطه گاوبازی به کار می رود، به طور تصادفی با فشار سیلی از دوندگان باز شد و راه عبور را بر کسانی که می کوشیدند از در اصلی وارد محوطه شوند بست.

سرانجام پس از آن که حاضران توانستند گاوها را از در دیگری که مخصوص ماتادورهاست به بیرون محوطه هدایت کنند، غائله ختم شد.

دراین واقعه ۲۳ نفر مجروح شدند که ۲ تن از آنان بر اثر حمله گاو و بقیه در زیر دست وپا جراحت برداشته اند. یکی از زخمی شدگان، یک آمریکایی ۳۵ ساله اهل کلیولند اوهایو است که روز شنبه به خاطر پارگی در مقعد تحت عمل جراحی قرار گرفت. وضعیت یک اسپانیایی ۱۹ ساله که حنجره اش در زیر دست و پا له شده و قادر به تنفس نبود و نیز یک ایرلندی که او نیز زیر دست و پا به حالت خفگی افتاده بود، وخیم اعلام شده است. همچنین یکی از دوندگان نیز در جریان گاودوانی به حمله قلبی دچار شد.

روزجمعه نیز یک دانشجوی امریکایی ۲۰ ساله و ۲ اسپانیایی بر اثر حمله گاو زخمی شدند.

سابقه جشنواره سان فرمین به قرن شانزدهم باز می گردد و در بزرگداشت سان فرمین، قدیس حامی شهر پامپلونا است.

این جشنواره با رقص و شادخواری و باده نوشی شبانه روزی در خیابان ها همراه است و ۸ بار نیز مسابقه گاودوانی در آن برگزار می شود.
XS
SM
MD
LG